Liečba Covid-19: Spoločnosť Gilead Sciences vyzvaná k štúdiu lieku, ktorý sa stal nádejou pre mačky

Originálny článok na theguardian.com

Gilead uviedol, že rozhodnutie o vyvoji remdesiviru bolo prijaté, keď sa ukázalo, že je v určitých kľúčových oblastiach „účinnejší“ ako GS-441524. 
Jessica Glenza @JessicaGlenza
Foto: Mike Blake / Reuters
Utorok 4. augusta 2020 02.07 EDT

Aktivisti vyzývajú farmaceutickú spoločnosť Gilead Sciences, aby študovala liek na liečbu Covid-19, ktorý sa ukázal sľubným pri liečbe mačacieho koronavírusu.

Liek s názvom GS-441524 je chemicky príbuzný s remdesivirom , antivirotikom, ktoré tiež vyrába Gilead, a jedným z mála spôsobov liečby, ktoré úspešne skracujú dobu zotavenia po Covid-19.

GS-441524priťahoval pozornosť sľubnými výsledkami pri liečbe iného koronavírového ochorenia – mačacej infekčnej peritonitídy (FIP). Liek sa stal hlavným artiklom čierneho trhu s neschválenou liečbou choroby, ktorá sa donedávna všeobecne považovala u mačiek za neliečiteľnú a smrteľnú .

V liste zaslanom vedúcim predstaviteľov štyroch vládnych agentúr, ktoré v súčasnosti vyvíjajú liečbu a vakcínu pre Covid-19, vyzvala ľavicová skupina Public Citizen firmu Gilead, aby spolupracovala na začatí vývoja tohto lieku.

Skupina tiež obvinila spoločnosť Gilead, že sa rozhodla vyvinúť remdesivir, ktorý je v procese klinického testovania oveľa ďalej ako GS-441524, pretože by zostal v patentovej ochrane dlhšie, a preto priniesol väčší zisk.

„Je smutne predvídateľné, že spoločnosť reaguje na globálnu pandémiu tým, že sa snaží uviesť na trh iba tie lieky, ktoré maximalizujú jej zisky,“ uviedol Dr. Michael Abrams, výskumný pracovník skupiny Public Citizen pre výskum zdravia a hlavný autor listu.

„Je alarmujúce, že federálni vedci a Trumpova regulačná administratíva prejavujú ochotu k partnerstvu s Gileadom pri rozhodovaní, ktoré je v rozpore s hlavným imperatívom vlády v oblasti zlepšovania verejného zdravia počas tejto celosvetovej krízy,“ uviedol Abrams.

Spoločnosť Gilead sa špecializuje na antivírusové lieky a v minulosti už bola kritizovaná za svoju cenovú politiku. Patentovaný liek na hepatitídu C stojí v USA 1 000 dolárov za pilulku alebo 84 000 dolárov za celú liečbu. A liek Truvada na prevenciu HIV, ktorý by mohol výrazne znížiť prenos, môže v USA stáť až 20 000 dolárov ročne .

Nie všetci však súhlasia s tým, že samotná cena je hnacím motorom rozhodnutí spoločnosti Gilead. Derek Lowe je vedec v oblasti objavovania liekov a autor blogu In the Pipeline, ktorý sa venuje rannému vývoju liekov. Lowe uviedol, že remdesivir môže byť užitočný iba na relatívne krátke obdobie, kým sa vyvinie úspešná vakcína, a že GS-441524 zaostáva za remdesivirom o celé roky.

“Monoklonálne protilátky a vakcíny sú podľa môjho názoru (a nielen môjho) odpoveďou na túto pandémiu,” uviedol Lowe. Keď budú tieto liečby dostupné, antivirotiká na báze molekúl, ako sú remdesivir a GS-441524, sa stanú menej hodnotnými a potrebnými.

Remdesivir bol pre humánne použitie rýchlo dostupný, pretože Gilead dúfal, že vyvinie liek na liečbu eboly.  A aj keď liečba tohto vírusu zlyhala, remdesivir mal „stanovený profil dávkovania a bezpečnosti“, ako napísali vedci z National Institutes of Health .

“To je to, čo vedie k rozhodnutiam Gileadu – vedia, že remdesivir je ich vrabec v hrsti, a že nalievanie ich (veľkých, ale konečných) zdrojov do inej zlúčeniny, aby sa ho podarilo dohnať, môže byť zlým krokom,” uviedol Lowe. “Je možné, že v čase, keď by bol pripravený na uvedenie, by už nikto nemal záujem.”

Hovorca spoločnosti Gilead uviedol, že rozhodnutie o vývoji remdesiviru bolo prijaté, keď sa ukázalo, že je v niektorých kľúčových oblastiach „účinnejší“ ako GS-441524, a teda je lepším kandidátom na potenciálnu liečbu Covid-19.

“Rozhodujúcim faktorom tohto rozhodnutia bola schopnosť rýchleho pokroku v klinických testoch remdesiviru, vzhľadom na naliehavosť globálnej pandémie,” dodal hovorca.

sk_SKSK