Ako mám počas liečby vážiť mačku?

Prosím venujte pozornosť váženiu mačiek pri liečbe FIP. Hlavne nepoužívajte lacné osobné váhy určené pre váženie dospelých osôb. Tieto váhy majú veľkú nepresnosť. Viem, že veľa ľudí váži mačku tak, že sa odváži s mačkou a bez nej a rozdiel znamená váhu mačky. Prípadne vážite mačku priamo, ale osobné váhy nie sú určené na takú nízku hmotnost. Táto hmotnosť môže teda byť ďaleko od pravdy. To, že osobná váha má udávanú presnosť 0,1 kg ale v skutočnosti nemusí znamenať, že je to zároveň najvyššie chyba váženia. U osobnej váhy v skutočnosti úplne bežne dochádza k odchýlkam aj 0,5 kg i viac. Stačí, že sa postavíte na váhu inak, položíte ju na iné miesto, alebo sa vážite opakovane atd atd…

Treba si hlavne uvedomiť, že odchýlka 0,5 kg u osoby vážiacej 50kg znamená 1%, ale u mačky, ktorá váži napr. 2,5 kg to už znamená odchýlku 20%. Lenže práve znalosť hmotnosti mačky je kľučová pre určenie správnej dávky lieku.

Preto vám pre váženie mačiek doporučujem buď kuchyské váhy, alebo ešte lepšie kojenecké váhy, ktoré majú aj dosť veľku plochu a u neposednej mačky využijete funkciu blokovania údaja hmotnosti, aby ste ho mohli v kľude prečítať.

Hlavne mladé alebo veľmi vychudnuté mačky, u ktorých je predpoklad, že počas liečby bude ich hmotnosť výrazne stúpať, vážte pravidelne aspon 1-2 krát týždenne.

Pokiaľ nechcete kvôli liečbe kupovať váhu, tak si proste zájdite raz týždenne na veterinu a odvážte mačku tam. Veľa veterinárov má dokonca váhu voľne prístupnú v čakárni.

A ešte malá rada. Pri akejkoľvek liečbe je lepšie mierne predávkovanie, ako poddávkovanie. Preto hmotnosť pri pochybnostiach o presnosti váženia radšej zaokrúhlite hore, alebo použite najvyššiu hmotnosť z opakovaného váženia.

Príklad vhodnej váhy: Baby Ono

sk_SKSK