Štádiá vlhkej a suchej FIP

Vlhká FIP

▶ ︎ Rané štádium
Odporúčaná dávka: 6 mg/kg/deň

Mladé mačky ( mladšie ako 2 roky) s periodickou horúčkou, letargiou, stratou chuti do jedla, stratou hmotnosti, spomalením rastu, suchou srsťou a neúčinnou antibiotickou liečbou, by mali vyvolať podozrenie na FIP. V niektorých prípadoch FIP sa môžu vyskytnúť aj hnačky alebo zápchy.

FIP zvyčajne vedie k leukocytóze, zvýšeným neutrofilom, zníženým lymfocytom, zvýšeniu celkového proteínu v sére, hyperglobulinémii a hypoalbuminémii, A: G ≤ 0,6.

Pre vlhkú FIP je charakteristický výpotok v brušnej alebo hrudnej dutine. Zvačšovanie objemu výpotku sa prejavuje postupným zväčšovaním brucha. Keď na brucho jemne poklepete, zaznamenáte pohyb a prelievanie tekutiny. Kvapalina v hrudnej dutine (pleure) spôsobí rýchlejšie dýchanie. Pleurálny výpotok sa môže odsať hlavne, ak je už dýchanie veľmi sťažené. Tekutina z brušnej dutiny sa odsávať nemusí, ak je dýchanie normálne.

▶ ︎ Stredné štádium
Odporúčaná dávka: 7 mg/kg/deň

Príznaky sa postupne zhoršujú. Môže sa objaviť chronická neregeneratívna anémia (HCT ≤ 24%), hyperbilirubinémia, moč je zlatožltej až tmavožltej farby; zvýšený brušný alebo pleurálny výpotok môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním. Keď mačka začne dýchať bruchom, doporučuje sa urgentná návšteva veterinára;  chuť do jedla sa ďalej znižuje, mačka prijíma iba malé množstvo potravy.

▶ ︎ Neskoré štádium
Odporúčaná dávka: 8 mg/kg/deň

Vírus ničí a zhoršuje funkciu imunitných buniek a stav mačky sa výrazne zhoršuje. U infikovaných mačiek sa môžu vyvinúť ďalšie príznaky, ako je ťažká anémia (HCT ≤ 16%), keď je HCT ≤ 14%, odporúča sa včasná krvná transfúzia. Mačka už nie je schopná sama prijímať potravu, prejavuje sa vratká chôdza, ataxia, ktorú môže spôsobiť závažná ikterická a hemolytická anémiaMedián prežitia vlhkej FIP je iba 8 dní, takže včasná diagnóza je veľmi dôležitá, liečba vlhkej FIP je relatívne jednoduchá. Včasnou liečbou sú klinické príznaky reverzibilné a kvalita života sa môže úplne obnoviť na normálnu úroveň. V neskorom štádiu vlhkej FIP však môže dôjsť k ireverzibilnému poškodeniu, ako je napríklad zlyhanie viacerých orgánov. Až 50% mačiek v tomto štádiu môže uhynúť do 1 až 7 dní po zahájení liečby.

Suchá FIP

▶ ︎ Rané štádium
Odporúčaná dávka: 6 mg/kg/deň

Mladé mačky ( mladšie ako 2 roky) s periodickou horúčkou, letargiou, stratou chuti do jedla, stratou hmotnosti, spomalením rastu rastu, suchou srsťou a neúčinnou antibiotickou liečbou by mali vyvolať podozrenie na FIP. V niektorých prípadoch FIP sa môžu vyskytnúť aj hnačky alebo zápchy.

FIP zvyčajne vedie k leukocytóze, zvýšeným neutrofilom, zníženým lymfocytom, zvýšeniu celkového proteínu v sére, hyperglobulinémii a hypoalbuminémii, A: G ≤ 0,6.

Suchá FIP má zvyčajne dlhé subklinické obdobie, počas ktorého sa postupne tvoria granulómy v rôznych orgánoch. Môže nastať nielen zvačšenie pečene, obličiek a semenníkov, ale aj zväčšenie črevných lymfatických uzlín a rozsiahla hnisavá peritonitída. Okrem toho sú pri suchej FIP bežné aj zmeny obličkovej drene.

▶ ︎ Stredné štádium
Odporúčaná dávka: 8-10 mg/kg/deň

Ako choroba postupuje, vyššie uvedené symptómy sa budú postupne zhoršovať. Môže sa objaviť chronická neregeneratívna anémia (HCT ≤ 24%), žltačka, moč je zlatožltej až tmavožltej farby.

Niektoré suché FIP môžu spôsobiť lézie oka, najmä uveitídu. Očné bulvy sa zakalia v dôsledku výtoku tekutých vlákien a bunkových zložiek komorového moku. Textúra dúhovky už nie je číra a niekedy sa vytvorí žltozelená zrazenina. Keď sa zápalový produkt zvyšuje, v sklovci sa môže objaviť plávajúci biely zákal, v krvných cievach sa môžu objaviť žlto-biele granulomatózne uzliny plaku. Keď vírus napadne optický nervový systém, liečba bude ťažšia.

▶ ︎ Stredné štádium – neskoršia fáza
Odporúčaná dávka: 10-12 mg/kg/deň

Vírus ničí a zhoršuje funkciu imunitných buniek a stav mačky sa výrazne zhoršuje. U infikovaných mačiek sa môžu vyvinúť ďalšie príznaky, ako je ťažká anémia (HCT ≤ 16%), keď je HCT ≤ 14%, odporúča sa včasná krvná transfúzia. U infikovanej mačky sa okrem toho môžu objaviť neurologické príznaky, ako je nystagmus, slabé záchvevy, neschopnosť vyskočiť na vysoké miesta, slabosť zadných končatín, bradykinézia a posturálna nestabilita. FIP môže tiež spôsobiť aseptickú meningitídu, keď vírus prenikne hematoencefalickou bariérou do centrálneho nervového systému (CNS), liečba bude oveľa ťažšia, ako sa očakávalo.

▶ ︎ Neskoré štádium
Nepriaznivá
prognóza.
Odporúčaná dávka: 12-15 mg/kg/deň

V neskorých štádiách sa môže vyskytnúť stuhlosť, zmätenosť, inkontinencia, kŕče, záchvaty, tras, paralýza, dezorientácia a šok. Keď sa objavia tieto príznaky, mačky sú už často v pokročilom štádiu ochorenia, kde je postihnutý centrálny nervový systém a prognóza je neistá. Existuje ale veľké množstvo mačiek, ktoré liečbu zvládli.

wpChatIcon
sk_SKSK