Ak nám dôjdu lieky na GS, a stále čakáme na novú dodávku, je možné dávku v daný deň znížiť na polovicu, namiesto toho, aby sme vyčerpali všetky dávky a vynechali 1-2 dni?
Áno, je to možné ako alternatíva k neposkytnutiu liečby. Môže byť ale lepšie, na základe polčasu rozpadu GS v krvi, podať celú dávku každý druhý deň namiesto polovičnej dávky každý deň. Rovnako ale, ako vynechávanie dávok, keď je liek k dispozícii, a výrazná zmena denného času aplikácie injekcie, je to niečo, čo by sa nemalo stať rutinnou praxou.
Aká je úspešnosť liečby pomocou GS441524?
Úspešnosť liečby sa pohybuje na úrovni okolo 80%. Záleží na type FIP, jej stupni, alebo kedy začala liečba. Sú aj prípady, keď liečba nezabrala vôbec.
Aké je správne dávkovanie GS?
Dávka je závislá na hmotnosti mačky. Základné dávkovanie ale je 6mg GS na 1 kg živej váhy mačky u vlhkej a suchej nekomplikovanej FIP. K dispozícii je aj naša kalkulačka:
Neurologické a okulárne formy vyžadujú dávkovanie až okolo 8-12mg/kg. Určite sa o konkrétnom dávkovaní poraďte.
Ak máte radi vzorce, výpočet injekčnej dávky je jednoduchý.
i = m * d / c
i: výsledná dávka pre injekciu [ml]
m: hmotnosť mačky [kg]
d: dávkovanie účinnej látky (GS441524) pre daný typ FIP [mg/kg]
c: koncentrácia [mg/ml]
Príklad:
Hmotnosť mačky je 2kg,
dávkovanie GS pre daný typ FIP je 6mg/kg,
koncentrácia injekčného roztoku je 15mg/ml.
Dosadíme do vzorca a dostaneme:
i = 2*6/15 = 0,8 ml
Aké sú preventívne opatrenia proti FIP?
Vyvarujte sa stresu a preplnenosti. Chovajte mačky v malých samostatných skupinách. Zvážte izoláciu mačiatok od matky po odstavení, aby ste sa vyhli vystaveniu vírusu FCoV. Nemiešajte veľmi mladé mačiatka so staršími mačkami. Ak môžete obmedziť expozíciu koronavírusom do veku 12-16 týždňov, kedy je imunitný systém lepšie vyvinutý, môže sa pravdepodobnosť vzniku FIP znížiť. Chovatelia by sa mali vyhnúť páreniu medzi mačkami, ktoré mali blízkych príbuzných, ktorí uhynuli na FIP, alebo ktoré splodili mačiatka, u ktorých sa vyvinula FIP. Dodržiavajte tiež zaužívané protokoly o očkovaní a dodržiavajte správne spôsoby chovu, aby ste obmedzili ďalšie infekcie. Klietky, boxy i podstielku pravidelne čistite a dezinfikujte. Koronavírus ľahko zničíte bielidlom a inými dezinfekčnými prostriedkami.
Aké sú šance, že po vyliečení mačky z FIP sa znovu infikuje koronavírusom, ktorý znova zmutuje na FIPV? Mám liečiť mačku, ktorá vylučuje koronavírus?
Aj keď je to teoreticky možné, ešte sme nezaznamenali u mačiek vyliečených z FIP rozvinutie tejto choroby neskôr. Preto by som sa sústredil na vyliečenie vašej FIP pozitívnej mačky. Neliečte mačku, ktorá iba vylučuje enterický koronavírus. U tejto mačky je veľmi nízke riziko rozvoja FIP a liečba nosičov enterického koronavírusu iba podporí výskyt kmeňov rezistentných na liečivá.
Aké sú vedľajšie účinky aplikácie GS?
Jedinými známymi vedľajšími účinkami sú bolestivá aplikácie injekcie a prípadný výskyt kožných lézií v mieste aplikácie. Treba si uvedomiť, že mačka dostane v priebehu 84 dní 84 injekcií.
Ako dlho trvá liečba?
Doporučená dĺžka liečby založená na pôvodnej klinickej štúdii Dr. Pedersena trvá minimálne 12 týždňov vo forme podkožne podávaných injekcií.
Po dvanástich týždnoch sa doporučuje urobiť vyšerenie krvi a podľa klinického stavu mačky posúdiť, či je ešte nutné v liečbe pokračovať.
Ako mám aplikovať injekciu?
Injekcie sa aplikujú podkožne. Vzhľadom na to, že ich mačka za celú dobu liečby dostane minimálne 84, miesta budete striedať. Injekcie sa pichaju v časovom rozostupe 24 hodín. Ideálne by bolo, ak by vás injekcie naučil pichať váš veterinár. Injekcie sú pre mačku dosť bolestivé, takže sa zíde aj prípadná pomoc člena rodiny.
Ako mám počas liečby vážiť mačku?
Prosím venujte pozornosť váženiu mačiek pri liečbe FIP. Hlavne nepoužívajte lacné osobné váhy určené pre váženie dospelých osôb. Tieto váhy majú veľkú nepresnosť. Viem, že veľa ľudí váži mačku tak, že sa odváži s mačkou a bez nej a rozdiel znamená váhu mačky. Prípadne vážite mačku priamo, ale osobné váhy nie sú určené na takú nízku hmotnost. Táto hmotnosť môže teda byť ďaleko od pravdy. To, že osobná váha má udávanú presnosť 0,1 kg ale v skutočnosti nemusí znamenať, že je to zároveň najvyššie chyba váženia. U osobnej váhy v skutočnosti úplne bežne dochádza k odchýlkam aj 0,5 kg i viac. Stačí, že sa postavíte na váhu inak, položíte ju na iné miesto, alebo sa vážite opakovane atd atd…
Treba si hlavne uvedomiť, že odchýlka 0,5 kg u osoby vážiacej 50kg znamená 1%, ale u mačky, ktorá váži napr. 2,5 kg to už znamená odchýlku 20%. Lenže práve znalosť hmotnosti mačky je kľučová pre určenie správnej dávky lieku.
Preto vám pre váženie mačiek doporučujem buď kuchyské váhy, alebo ešte lepšie kojenecké váhy, ktoré majú aj dosť veľku plochu a u neposednej mačky využijete funkciu blokovania údaja hmotnosti, aby ste ho mohli v kľude prečítať.
Hlavne mladé alebo veľmi vychudnuté mačky, u ktorých je predpoklad, že počas liečby bude ich hmotnosť výrazne stúpať, vážte pravidelne aspon 1-2 krát týždenne.
Pokiaľ nechcete kvôli liečbe kupovať váhu, tak si proste zájdite raz týždenne na veterinu a odvážte mačku tam. Veľa veterinárov má dokonca váhu voľne prístupnú v čakárni.
A ešte malá rada. Pri akejkoľvek liečbe je lepšie mierne predávkovanie, ako poddávkovanie. Preto hmotnosť pri pochybnostiach o presnosti váženia radšej zaokrúhlite hore, alebo použite najvyššiu hmotnosť z opakovaného váženia.
Príklad vhodnej váhy: Baby Ono
Ako mám podávať tablety?
Tablety je možné podávať s malým množstvom jedla, alebo pol hodiny po jedle. Dbajte na dostatočný pitný režim. Kvôli absorpčnému limitu v GI trakte je vhodné hlavne pri vysokom dávkovaní (napr. neurologická FIP) rozdeliť dávku na 2x denne. Zároveň sa tak dosiahne rovnomernejšia hladina účinnej látky v krvi.
Ako mám skladovať/uchovávať injekčný roztok?
Výrobcovia síce tvrdia, že lieky môžu byť skladované aj pri izbovej teplote, ale v skutočnosti je najlepšie roztok skladovať v chladničke. Okrem toho GS441524 pre svoju stabilitu potrebuje velmi nízke pH. Veľa výrobcov si neuvedomuje, že čím vyššia koncentrácia, tým nižsie pH je nutné na to, aby bol roztok stabilný. Zlé nastavené pH môže byť dôvodom, prečo niektoré značky môžu vykazovať problematické výsledky pri testoch koncentrácie. Každopádne nízke skladovacie teploty prispievajú k vyššej stabilite. V chladničke by mali injekčné roztoky vydržať cca 1 rok. Je proste dobré dodržiavať podobné zásady, ako u ostatných injekčných roztokov – skladovanie v chlade a temne.
Ako môžem znížiť horúčku mačky v domácich podmienkach ?
Ak na vankúšiky mačacích labiek natriete trochu izopropylového alkoholu, môže to pomôcť rýchlo znížiť horúčku. Ak je mačiatko ochotné chvíľu sedieť, môžete zabaliť balíček ľadu do uteráka a položiť ho na jeho telo. Ventilátor môže tiež pomôcť znížiť horúčku, ale to iba v prípade, že je mačka dosatočne pokojná a zostáva v prúde chladného vzduchu. Horúčky, ktoré pretrvávajú viac ako 24 hodín, by mal riešiť veterinárny lekár. Silné horúčky nad 40,5°C vyžadujú okamžitú pomoc.
V žiadnom prípade nepodávajte mačke ľudské antipyretiká !!! Vačšina z nich je aj v malej dávke pre mačky smrteľne toxická.
Ako sa prejavuje a diagnostikuje FIP?
Nie je žiadny jednoznačný test, ktorý definitívne potvrdí diagnózu FIP. Diagnóza je zvyčajne výsledkom kombinácie klinických príznakov, vyšetrenia krvi, výsledkami titru, prítomnosťou tekutiny v brušnej alebo hrudnej dutine a ďalších špecifických testov. Pozrite si stránku o diagnostike FIP.
Aký teplomer by som mal používať na meranie teploty mačky?
Dávam prednosť digitálnym rektálnym teplomerom, ktoré sa sa vyznačujú vysokou rýchlosťou merania. Meriate teplotu počas odpočinku a nie po určitom čase pohybovej aktvity? Teploty sa môžu líšiť. Raz je vyššia jedna, raz druhá.
Bolo mi povedané, že ak mačiatko vynechá 1 dennú dávku, musí sa ďalšia dávka zdvojnásobiť, aby pokryla predchádzajúcu dávku?
Nie. Vynechanie jednej dávky nie je závážné, pretože efektívne hladiny v krvi sú udržované viac ako 24 hodín. Z vynechania dávky by sa však určite nemalo stať pravidlo.
Čo je FIP?
Infekčná peritonitída mačiek (angl. Feline infectious peritonitis, zaužívaná skratka FIP) je smrteľné infekčné ochorenie mačiek. Existujú dve základné formy – vlhká (efúzna) a suchá (neefúzna). FIP môže postihnúť aj oči a centrálny nervový systém. V takom prípade hovoríme o okulárnej, resp neurologckej forme FIP. Viac info nájdete prakticky na celom tomto portáli, keďže je celý venovaný FIP a jej liečbe.
Čo je GS-441524 ?
GS-441524 (skrátene GS) je experimentálne antivirotikum (nukleozidový analóg) použité počas klinických testov vedených Dr. Nielsom Pedersenom na UC Davis v roku 2017.
Liek existuje v injekčnej a orálnej forme pod menami rôznych značiek.
Čo keď moja mačka nereaguje okamžite na GS, alebo keď sa aj po niekoľkých týždňoch liečby nezlepšuje?
Môžeme pozorovať, čo sa stane v najbližších dňoch a dúfať v to najlepšie. Ak si v mieste vpichu vyvinie reakcia, je možné, že to je príčina príznakov, ktoré vidíme. Môže vyústiť až do otvorenej rany, ale tak isto sa situácia môže sama zlepšiť. Aj keď si nikto neželá závažné reakcie po injekcii, možno povedať, že injekcia je stále lepšia voľba.
Čo môžem dať svojej mačke proti hnačke?
Tekvicové pyré je veľmi účinné pri hnačkách aj pri zápche. Rozpustná vláknina v tekvici bude regulovať a dodávať správne množstvo vody do gastrointestinálneho traktu. Je tiež nabité vitamínmi, ktoré sú pre mačky prospešné. Väčšina mačiek bude tekvicu konzumovať dobrovoľne, ak je zamiešaná do ich potravy. Nie je na škodu pridať ju do každého jedla preventívne. Uistite sa, že je to čisté tekvicové pyré, NIE koláčová náplň.
Ďalšou možnosťou je probiotikum, napríklad Fortiflora, ktoré podporuje správne zdravie čriev a imunitný systém. Je to vynikajúci doplnok k strave každej mačky a možno ho podávať každý deň akokoľvek dlho.
Čo znamená neurologická alebo okulárna FIP?
Neurologická FIP znamená, že vírus FIP prenikol hematoencefalickou bariérou a objavujú sa neurologické symptómy choroby, napríklad slabosť zadných nôh, neschopnosť niekam vyskočiť bez váhania, zlá koordinácia a môžu sa vyskytnúť aj záchvaty.
Okulárna forma obdobne znamená, že vírus FIP prenikol hematookulárnou bariérou a spôsobil zápal v oku (uveitída – zápal živnatky, strednej vrstvy očnej gule) , prejavuje sa aj vizuálne, viz foto. Neurologická a okulárna forma sú často spojené.
Existuje nejaké riziko pri striedaní injekčnej formy a perorálnej formy GS?
Asi by nebolo vhodné striedať tieto formy na dennej báze. Zrejme ale nie je problém s prechodom z jednej formy na druhú.
Je 12 týždňov (84 dní) liečby doporučením, alebo je to nevyhnutná doba trvania liečby? Bolo mi povedané, že ak sa pomer A/G vráti na 0.7, hoci by to bolo už po 3-4 týždňoch, je možné liečbu ukončiť a pozorovať, či nedôjde k relapsu. Je to pravda?
Bolo by skvelé mať jednoduchý test, ktorý by mohol presne určiť, kedy došlo k vyliečeniu, ale pri jeho absencii sa môžeme riadiť iba výrazným a postupnom zlepšovaním znakov vonkajšieho zdravia (aktivita, bdelosť, chuť do jedla, prírastok hmotnosti, kvalita srsti) a všetkých najdôležitejších hodnôt krvných testov (hematokrit, počet bielych krviniek, počet lymfocytov, celkový obsah bielkovín, albumínu, globulínu a pomer A/G). Dvanásťtýždňové obdobie liečby je založené na klinických testoch s GC376 aj GS-441424 a predstavuje obdobie, ktoré umožňuje maximálny podiel vyliečení. Niet pochýb o tom, že niektoré mačky sa nevyliečia ani za viac ako 12 týždňov, kým dajú vyliečiť skôr (t.j. 8-10 týždňov). Predčasné ukončenie liečby však vždy povedie k zníženiu podielu vyliečených mačiek a čím skôr liečbu ukončíte, tým vyššia je miera relapsov. Nakoniec je na majiteľovi a jeho veterinárnom lekárovi, aby sa rozhodli, kedy ukončiť liečbu, a začali obdobie pozorovania po liečbe.
Je bezpečné / vhodné pokračovať v podávaní FIO (mačací interferón omega) súbežne s GS?
Nepomôže, ale ani neublíži.
Je FIP nákazlivá?
Nie. Koronavírus je veľmi nákazlivý a väčšina mačiek mu v určitom okamihu svojho života bude vystavená. FCoV sa vylučuje výkalmi, takže mačky, ktoré majú spoločnú podstielku, alebo sa navzájom upravujú/olizujú, sú vystavené benígnej forme vírusu. Mačky, ktoré majú zdravý imunitný systém, prejdú nákazou koronavírusom s minimálnymi alebo žiadnymi problémami okrem epizódy hnačky a/alebo príznakmi podobnými nachladnutiu.
Mačky, ktoré majú oslabený alebo nie úplne vyvinutý imunitný systém, nemusia byť schopné si s koronavírusom poradiť, a ten mutuje na FIPV. Po mutácii na FIPV už vírus nie je nákazlivý.
Predpokladá sa, že existuje genetická zložka FIP, takže biologicky príbuzné mačky z jedného vrhu môžu zdieľať rovnakú genetickú predispozíciu, ktorá umožňuje mutáciu FCoV. Rodinná anamnéza FIP bohužiaľ zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u súrodencov vyvinie FIP.
Je možné kastrovať mačku počas liečby?
V ideálnom prípade by sa chirurgické zákroky mali odložiť, alebo by ste sa im mali vyhnúť, pretože zaťažujú imunitný systém mačky. Dr. Pedersen doporučuje počkať až do ukončenia 12 týždňov liečby plus trojmesačného obdobia pozorovania (post-treatmentu).
Z tohto pravidla existujú výnimky závislé na konkrétnej situácii liečenej mačky. Ak laboratórne výsledky ukazujú, že mačka je v dobrom zdravotnom stave, poraďte sa s veterinárnym lekárom o rizikách a výhodách sterilizácie/kastrácie počas liečby.
Okrem toho môže byť chovanie nekastrovanej mačky omnoho stresujúcejšie, ako samotná kastrácia. V takom prípade je lepšie, pokiaľ sa mačka kastruje počas liečby, ak jej to jej zdravotný stav umožňuje, ako v trojmesačnom období pozorovania.
Kastrácia počas liečby je teda možná, ak to dovoľuje dobrý klinický stav mačky. Ideálny čas na kastráciu by mohla byť posledná tretina liečby, aby ale po kastrácii ostal aspoň 1 týždeň do konca liečby.
Je možné počas liečby používať antibiotiká?
Počas liečby sa môže stať, že mačka trpí aj sekundárnou infekciou a bude nutné brať ATB.
Bezpečné ATB:
- ATB penicilínového typu – Amoxicilin/Clavulanát (Clavaseptin, Clavamox, Noroclav, Xiclav, Synulox)
- Tetracyklíny – Doxycyklín (Ronaxan, Doxyhexal),
- Linkosamidy – Clindamycin
Nedoporučené ATB:
- Fluorochinolóny – Prestupujú hematoencefalickou bariérou a môžu vyvolávať vedľajšie neurologické symptómy, preto sa ich podávanie nedoporučuje: Baytril, Enrofloxacin (Enroxil), Zeniquin, Marbofloxacin (Marbocyl), Pradofloxacin (Veraflox), Orbifloxacin (Orbax).
- Cefalosporíny (Convenia)
Je možné použiť gabapentín pre lepšiu aplikáciu injekcie
Áno. Je to možné, pokiaľ to zdravotný stav mačky dovolí. Treba si uvedomiť, že gabapentín je na predpis.
Je nutné odsávať kvapalinu z brušnej dutiny?
Ak je výpotok v srdcovej alebo pľúcnej dutine, a mačke spôsobuje problémy s dýchaním, mala by byť aspoň časť tekutiny odsatá.
Ak je výpotok v brušnej dutine, mala by sa tekutina odsať iba v prípade, že spôsobuje mačke problémy s dýchaním, ale malo by sa odsať iba toľko tekutiny, aby sa dýchanie mačky vrátilo do normálu. V žiadnom prípade nie je dobré odsať všetku tekutinu.
Je nutné počas liečby používať nejaké doplnky?
Dr. Pedersen verí, že počas liečby GS nie je nutné používanie žiadnych doplnkov. Avšak vzhľadom na skúsenosti s mnohými liečenými mačkami je vhodné používať hepatoprotektíva (Liver, Hepapet, Zentonil atd…) a probiotiká (napr. Fortiflora), prípadne podávať B12. Základ je ale dobrá a na maso bohatá strava kvôli arginínu, ktorý si mačky nevedia syntetizovať samy.
Koľko stojí liečba jednej mačky?
Liečba trvá 12 týždňov. Tablety majú samozrejme trochu nevýhodu v presnosti dávkovania, keďze je veľmi obtiažne rozlomiť tabletu na menšie časti ako na štvrtiny, takže reálna cena bude o niečo vyššia. Lieky nikdy nemusíte kupovať na celú liečbu naraz.
Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že lieky na deň vyjdú cca 35 – 125 Kč (1,4 – 5 Є) na 1 deň a 1 kg živej váhy mačky. Veľký cenový rozptyl súvisí s rôznym formami a značkami liekov a hlavne aj s typom FIP, od ktorého je závislé dávkovanie.
Mal by som počas GS očkovať alebo kastrovať svoju mačku?
Počas liečby nie je potrebné sa zaoberať očkovaním alebo kastráciou. Prvoradé je vyliečenie mačky. Na riešenie otázky kastrácie bude dosť času po ukončení liečby. Osobne nie som veľkým zástancom FVRCP vakcín (polyvalentných vakcín) a ani nevyhnutnosti očkovania mačiek proti besnote (pokiaľ to nevyžaduje štát alebo miestne právne predpisy), či podávania vakcíny FeLV mačkám, ktoré sú vystavené nízkemu riziku infekciu. Ak liečime mačku s FIP, malo by sa s ňou zaobchádzať v súlade so štandardnou profesnou starostlivosťou, lokalitou (besnota) a vašou praxou. Skrátka s mačkou zaobchádzajte ako s inou normálnou mačkou, ale nechajte ju sa najskôr vyliečiť.
Mala by moja mačka pokračovať v prednizolóne s GS?
U mačky s FIP by mala prísť veľmi rýchla reakcia na liečbu a v tomto okamihu nie sú potrebné žiadne iné lieky, pokiaľ nie sú jednoznačne indikované. Prednizolón, alebo všeobecne kortikosteroidy však majú pravidlá pre svoje vysadenie. V závislosti na tom, ako dlho boli podávané, nemôžu byť vysadené okamžite. Správny postup určite skonzultujte so svojím veterinárom.
Moja mačka bola na GS už niekoľko týždňov a v laboratórnych správach je zvýšená kreatínkináza a fosfor. Je to problém?
Moja mačka je liečená pomocou GS a jej počet lymfocytov je vysoký. Je to v poriadku?
Počet lymfocytov je len o niečo vyšší ako normálne, ale v skutočnosti je to dobré. Nízky počet lymfocytov by naznačoval, že infekcia je aktívna a závažná, zatiaľ čo ich vysoký počet naznačuje, že vyvoláva imunitnú odpoveď.
Môžem mačke podávať lyzín na podporu imunity?
L-lyzín by sa NIKDY nemal podávať mačke s infekciou FCoV alebo FIP, pretože je antagonistický voči arginínu, ktorý je nevyhnutný pre imunitnú funkciu. Okrem toho sa je možné, že lyzín ovplyvňuje účinok GS-441524.
Môžem mačku vakcinovať počas liečby GS?
Nie. Nie je to doporučené. A nie je to doporučené ani počas posttreatmentu.
Môžem počas liečby používať prostriedky proti blchám a kliešťom?
Nedoporučuje sa to.
Počas liečby FIP nepoužívajte Revolution, Stronghold, Frontline alebo iné prostriedky na blchy/klieše. Najdôležitejším faktorom liečby je prostredie. Vysávajte každý deň (podlahy, skrine, posteľná bielizeň, všetko, s čím mačky prichádzajú do styku) a perte všetku posteľnú bielizeň. Každý deň mačku vyčesávajte hrebeňom na blchy. Môžete si pripraviť zmes vody a jablčného octu (2: 1), ktorú nanesiete na handričku, a mačku denne potierajte. Roztok blchy odpudzuje. Revolution alebo Stronghold síce patria medzi relatívne bezpečné možnosti, ale nie je jasné, či existuje interakcia medzi účinnou látkou (selamectin) a GS441524, a či tak nemôže dôjsť k ovplyvneniu liečebného procesu.
Musí sa GS podávať každý deň presne po 24 hodinách? Čo keď kvôli práci meškám s ďalšou dávkou o 3 až 4 hodiny, alebo môj veterinárny lekár má skrátené ordinačné hodiny, môžem dať injekciu skôr? Ak to urobím, aký bude najlepší čas na ďalší pokus v nasledujúci deň?
Občasné výkyvy v čase podávania nevadia, keďže účinná hladina v krvi je viac ako 24 hodín. V dávkovaní existuje istá flexibilita, ale neustála zmena času podávania v závislosti na harmonograme majiteľa nevypovedá dobre o postoji majiteľa k liečbe a jeho mačke.
Niektoré spoločnosti vyrábajú GS vo forme tabliet. Je táto forma bezpečná / účinná?
Áno, v Číne minimálne jedna firma vyrába aj orálnu formu GS-441524, o ktorej tvrdí, že bude fungovať rovnako, ako injekcie. To nie je prekvapujúce, pretože modifikácie potrebné na premenu injekčných liekov do orálnej formy sú dobre známe. Všetky lieky na HIV / AIDS a hepatitídu C boli transformované aj do orálnej formy. Môžete však, rovnako ako mnoho iných, zistiť, že je ťažšie podávať mačkám tablety, ako aplikovať injekcie. Injekciám sa zvyčajne prispôsobia počas krátkeho obdobia, ale ak nesúhlasia s tabletkami, je to stále len horšie a horšie. Preto, ak pôjdete touto cestou, neinvestujte do nej veľa, kým si nebudete istí, že to budete schopní vašej mačke tablety podávať.
Po akom čase od výskytu FIP môžem priviesť do domácnosti ďalšiu mačku?
Ak ste kvôli FIP prišli o mačku, odstráňte všetky predmety súvisiace s mačkami, ktoré nemôžete umyť alebo vydezinfikovať, napríklad škrabadlá alebo mäkké hračky. Vyčistite a vydezinfikujte všetko ostatné v prostredí. O zvyšok sa postará čas, pretože vírusy tohto typu nemajú v prostredí dlhodobú životnosť. Odporúča sa niekoľko mesiacov (cca 2 mesiace alebo viac), čo je štandard pre väčšinu infekčných chorôb.
Počul som, že niekedy sa doporučuje rozdelenie dávky pri tabletách na dvakrát denne. Prečo?
Existuje dôvodný predpoklad, že GS-441524 v tenkom čreve vykazuje absorpčný strop cca 10mg/kg. Z toho dôvodu hlavne pri vyššom dávkovaní je dobré rozdeliť celkovú dennú dávku na 2x denne.
Počul som, že počas obdobia liečby GS sa nemôžu používať lieky na odčervenie? Je to pravda?
Neexistujú dôkazy o tom, že by lieky na odčervenie mali negatívny vplyv na liečbu GS. Ako každý ďalší liek zaradený pri liečbe FIP, aj tu by mali byť pádne dôvody na jeho použitie (t.j. výhody prevažujú nad rizikami).
Počul som, že použitie liekov na prevenciu proti blchám, ako sú Advocate, Revolution, Frontline, môžu ovplyvniť účinnosť GS. Ak áno, môžu mačiatka používať obojok Seresto (Foresto), aj keď sú jeho účinné látky absorbované do tukovej vrstvy pokožky?
Neexistujú vedecké dôkazy o tom, že by akákoľvek dostupná liečba proti blchám mala negatívny vplyv na liečbu GS-441524. Osobne som však proti použitiu systémových insekticídov na ničenie bĺch u mačiek. Ich použitie sa zakladá na fakte, že insekticíd je pre mačku menej toxický ako pre blchy, ktoré sa ním živia. Ich použitie pre zvládnutie bĺch je podobné vojenskej taktike, keď sa pri prekročení vašej línie nepriateľom privolá na pomoc delostrelectvo.
Sú lepšie tablety alebo injekcie?
FIP sa dá úspešne liečiť obidvomi formami lieku. Injekcie sa hodia v prípade, že mačka nechce prijímať na začiatku liečby vôbec nič, alebo zvracia, či má hnačku, čo by mohlo mať výrazný vplyv na absorbciu účinnej látky. Bohužiaľ pre vačšinu mačiek sú injekcie aj veľmi bolestivé.
Tablety sú naopak pohodlné, ale dajú vačšinou deliť max na 1/4, takže nie je možné dosiahnuť úplne presné dávkovanie, ako u injekcií.
Všimol som si, že po vysadení GS došlo u mačky k prudkému zvýšeniu teploty. Znamená to, že mačka relapsovala?
Mačky a iné malé zvieratá nie sú vo svojej systémovej teplote také konzistentné ako ľudia a výkyvy, ktoré vidíte, nie sú neobvyklé. Problém je v tom, že čím viac sa obávate, tým viac meriate teplotu a tým viac z týchto výkyvov uvidíte. Z tohto dôvodu sa týchto výkyvov veľmi neobávame. Ommoho horšie je, keď sú teploty trvale vyššie ako 39,5 °C. Je dôležité si všímať celkový stav mačky, jej chuť do jedla, úroveň aktivity a klinické príznaky. Stručne povedané, fluktuácie, ako sú tieto, sú v poriadku, pokiaľ sa nestanú trvalé a sú spojené so stratou chuti do jedla a aktivity. Ak je vaša mačka inak v poriadku a nič nesvedčí o pretrvávajúcej horúčke, odporúčame, aby mačka bola len doma, kde je možné ju uchrániť od zbytočného stresu a pozorne ju sledovať.
Za ako dlho zistím, či liečba zaberá ?
V niektorých prípadoch liečba zaberie takmer okamžite, mačke sa normalizuje teplota, začne byť aktívnejšia, začne jesť… Vačšina mačiek zareaguje na liečbu do 2 dní. U vlhkej FIP by malo dôjsť k vstrebaniu väčšiny kvapaliny bežne do 7-14 dní. Tak či tak, liečebný efekt akejkoľvek formy FIP v zmysle zlepšenia klinického stavu, pokiaľ máte správne dávkovanie, by ste mali zaznamenať max do cca 3-4 dní. Ak sa tak nestane, je načase premýšľať o zmene lieku alebo jeho formy (napr. z tabliet na injekcie alebo naopak), prípadne navýšení dávkovania. Je ale možné, že mačka trpí aj iným pridruženým zdravotným problémom, ktorý budete musieť riešiť s veterinárom. FIP je často sprevádzaná aj ďalšími chorobami a možno vaša mačka bude potrebovať napríklad ATB.
Ak liečba do 4 dní nezačne zaberať, alebo dokonca sa stav mačky ešte zhorší, je možné aj to, že sa vôbec nejedná o FIP a mali by ste túto situáciu urýchlene riešiť. Nebezpečenstvo prílišného sústredenia sa na FIP, aj keď liečba zjavne nezaberá, spočíva v tom, že vám môže uniknúť skutočné ochorenie, ktorým vaša mačka trpí, a v dôsledku ktorého môže aj umrieť len preto, lebo o ňom neviete a nehľadáte ho. Ak máte dávkovanie 12mg/kg alebo vyššie, a mačka sa nelepší alebo zhoršuje, je takmer isté, že je tu iný vážny problém ako FIP.
Zriedkavo sa môže vyskytnúť aj rezistencia voči GS-441524, je ale veľmi vzácna pri prvotnej liečbe a objavuje sa skôr vo forme čiastočnej rezistencie pri liečbe relapsu, ktorá sa dá často prekonať navýšením dávkovania. Úplná rezistencia si vyžaduje liečbu liekom s inou účinnou látkou, napríklad molnupiravirom.