Často kladené otázky

Aká je úspešnosť liečby pomocou GS-441524?

Úspešnosť liečby sa pohybuje na úrovni okolo 80%. Záleží na type FIP, jej stupni, alebo kedy začala liečba. Sú aj prípady, keď liečba nezabrala vôbec.

Aké je správne dávkovanie GS?

Dávka je závislá na hmotnosti mačky. Základné dávkovanie ale je 5mg GS na 1 kg živej váhy mačky u vlhkej a suchej nekomplikovanej FIP. K dispozícii je aj naša kalkulačka:

Neurologické a okulárne formy vyžadujú dávkovanie až okolo 8mg/kg a môžu sa vyšplhať až na 10mg/kg alebo aj viac.

Ak máte radi vzorce, výpočet injekčnej dávky je jednoduchý.

i = m * d / c

i: výsledná dávka pre injekciu [ml]
m: hmotnosť mačky [kg]
d: dávkovanie účinnej látky (GS-441524) pre daný typ FIP [mg/kg]
c: koncentrácia [mg/ml]

Príklad:

Hmotnosť mačky je 2kg,
dávkovanie GS pre daný typ FIP je 5mg/kg,
koncentrácia injekčného roztoku je 15mg/ml.


Dosadíme do vzorca a dostaneme:

i = 2*5/15 = 0,667 ml

Aké sú vedľajšie účinky aplikácie GS?

Jedinými známymi vedľajšími účinkami sú bolestivá aplikácie injekcie a prípadný výskyt kožných lézií v mieste aplikácie. Treba si uvedomiť, že mačka dostane v priebehu 84 dní 84 injekcií.

Ako dlho trvá liečba?

Doporučená dĺžka liečby založená na pôvodnej klinickej štúdii Dr. Pedersena trvá minimálne 12 týždňov vo forme podkožne podávaných injekcií.

Po dvanástich týždnoch sa doporučuje urobiť vyšerenie krvi a podľa klinického stavu mačky posúdiť, či je ešte nutné v liečbe pokračovať.

Ako mám aplikovať injekciu?

Injekcie sa aplikujú podkožne. Vzhľadom na to, že ich mačka za celú dobu liečby dostane minimálne 84, miesta budete striedať. Injekcie sa pichaju v časovom rozostupe 24 hodín. Ideálne by bolo, ak by vás injekcie naučil pichať váš veterinár. Injekcie sú pre mačku dosť bolestivé, takže sa zíde aj prípadná pomoc člena rodiny.

Ako mám skladovať/uchovávať injekčný roztok?

Výrobcovia síce tvrdia, že lieky môžu byť skladované aj pri izbovej teplote, ale v skutočnosti je najlepšie roztok skladovať v chladničke. Okrem toho GS-441524 pre svoju stabilitu potrebuje velmi nízke pH. Veľa výrobcov si neuvedomuje, že čím vyššia koncentrácia, tým nižsie pH je nutné na to, aby bol roztok stabilný. Zlé nastavené pH môže byť dôvodom, prečo niektoré značky môžu vykazovať problematické výsledky pri testoch koncentrácie. Každopádne nízke skladovacie teploty prispievajú k vyššej stabilite. V chladničke by mali injekčné roztoky vydržať cca 1 rok. Je proste dobré dodržiavať podobné zásady, ako u ostatných injekčných roztokov – skladovanie v chlade a temne.

Ako môžem znížiť horúčku mačky v domácich podmienkach ?

Ak na vankúšiky mačacích labiek natriete trochu izopropylového alkoholu, môže to pomôcť rýchlo znížiť horúčku. Ak je mačiatko ochotné chvíľu sedieť, môžete zabaliť balíček ľadu do uteráka a položiť ho na jeho telo. Ventilátor môže tiež pomôcť znížiť horúčku, ale to iba v prípade, že je mačka dosatočne pokojná a zostáva v prúde chladného vzduchu. Horúčky, ktoré pretrvávajú viac ako 24 hodín, by mal riešiť veterinárny lekár. Silné horúčky nad 40,5°C vyžadujú okamžitú pomoc.

V žiadnom prípade nepodávajte mačke ľudské antipyretiká !!! Vačšina z nich je aj v malej dávke pre mačky smrteľne toxická.

Ako sa diagnostikuje FIP?

Nie je žiadny jednoznačný test, ktorý definitívne potvrdí diagnózu FIP. Diagnóza je zvyčajne výsledkom kombinácie klinických príznakov, vyšetrenia krvi, výsledkami titru, prítomnosťou tekutiny v brušnej alebo hrudnej dutine a ďalších špecifických testov.

Ako sa prejavuje FIP?

Pozrite si stránku Symptómy FIP

Ako zistím, či liečba funguje?

Je to veľmi individuálne. V niektorých prípadoch mačka zareaguje takmer okamžite a už na druhý deň jej klesne teplota, začne jesť a prejavovať záujem o okolie a po pár dňoch sa už chová ako zdravá. U vlhkej FIP dochádza k absorbcii kvapaliny už o niekoľko dní po začiatku liečby.

Vzhľadom na to, že momentálne všetky dostupné lieky pochádzajú z čierneho trhu, samozrejme nemáte abolútnu istotu, či liek skutočne obsahuje účinnú látku v potrenej koncentrácii. Všeobecne je ale doporučované, že ak mačka nezareaguje na liečbu do 4 dní, bolo by dobré vyskúšať inú značku.

Čo je GS-441524 ?

GS-441524 (skrátene GS) je experimentálne antivirotikum (nukleosidový analóginhibítor reverznej transkriptázy) použité počas klinických testov vedených Dr. Nielsom Pedersenom na UC Davis v roku 2017. Výsledky štúdie nájdete na https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1098612X19825701 .

Liek existuje v injekčnej a orálnej forme.

Čo môžem dať svojej mačke proti hnačke?

Tekvicové pyré je veľmi účinné pri hnačkách aj pri zápche. Rozpustná vláknina v tekvici bude regulovať a dodávať správne množstvo vody do gastrointestinálneho traktu. Je tiež nabité vitamínmi, ktoré sú pre mačky prospešné. Väčšina mačiek bude tekvicu konzumovať dobrovoľne, ak je zamiešaná do ich potravy. Nie je na škodu pridať ju do každého jedla preventívne. Uistite sa, že je to čisté tekvicové pyré, NIE koláčová náplň.

Ďalšou možnosťou je probiotikum, napríklad Fortiflora, ktoré podporuje správne zdravie čriev a imunitný systém. Je to vynikajúci doplnok k strave každej mačky a možno ho podávať každý deň akokoľvek dlho.

Čo znamená neurologická alebo okulárna FIP?

Neurologická FIP znamená, že vírus FIP prenikol hematoencefalickou bariérou a objavujú sa neurologické symptómy choroby, napríklad slabosť zadných nôh, neschopnosť niekam vyskočiť bez váhania, zlá koordinácia a môžu sa vyskytnúť aj záchvaty.

Okulárna forma obdobne znamená, že vírus FIP prenikol hematookulárnou bariérou a spôsobil zápal v oku (uveitída – zápal živnatky, strednej vrstvy očnej gule) , prejavuje sa aj vizuálne, viz foto. Neurologická a okulárna forma sú často spojené.

Je FIP nákazlivá?

Nie. Koronavírus je veľmi nákazlivý a väčšina mačiek mu v určitom okamihu svojho života bude vystavená. FCoV sa vylučuje výkalmi, takže mačky, ktoré majú spoločnú podstielku, alebo sa navzájom upravujú/olizujú, sú vystavené benígnej forme vírusu. Mačky, ktoré majú zdravý imunitný systém, prejdú nákazou koronavírusom s minimálnymi alebo žiadnymi problémami okrem epizódy hnačky a/alebo príznakmi podobnými nachladnutiu.

Mačky, ktoré majú oslabený alebo nie úplne vyvinutý imunitný systém, nemusia byť schopné si s koronavírusom poradiť, a ten mutuje na FIPV. Po mutácii na FIPV už vírus nie je nákazlivý.

Predpokladá sa, že existuje genetická zložka FIP, takže biologicky príbuzné mačky z jedného vrhu môžu zdieľať rovnakú genetickú predispozíciu, ktorá umožňuje mutáciu FCoV. Rodinná anamnéza FIP bohužiaľ zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u súrodencov vyvinie FIP.

Je možné kastrovať mačku počas liečby?

V ideálnom prípade by sa chirurgické zákroky mali odložiť, alebo by ste sa im mali vyhnúť, pretože zaťažujú imunitný systém mačky. Dr. Pedersen doporučuje počkať až do ukončenia 12 týždňov liečby plus trojmesačného obdobia pozorovania (post-treatmentu).

Z tohto pravidla existujú výnimky závislé na konkrétnej situácii liečenej mačky. V niektorých prípadoch sa môže ukázať, že napríklad teplotný cyklus je pre mačku stresujúcejší než menší chirurgický zákrok. Ak laboratórne výsledky ukazujú, že mačka je v dobrom zdravotnom stave, poraďte sa s veterinárnym lekárom o rizikách a výhodách sterilizácie/kastrácie počas liečby.

Okrem toho môže byť chovanie nekastrovanej mačky omnoho stresujúcejšie, ako samotná kastrácia. V takom prípade je lepšie, pokiaľ sa mačka kastruje počas liečby, ak jej to jej zdravotný stav umožňuje, ako v trojmesačnom období pozorovania.

Je možné počas liečby používať antibiotiká?

Počas liečby sa môže stať, že mačka trpí aj sekundárnou infekciou a bude nutné brať ATB.

Bezpečné ATB:

  • ATB penicilínového typu – Amoxicilin/Clavulanát (Clavaseptin, Clavamox, Noroclav, Xiclav, Synulox)
  • Tetracyklíny – Doxycyklín (Ronaxan, Doxyhexal),
  • Linkosamidy – Clindamycin

Nedoporučené ATB:

  • Fluorochinolóny – Prestupujú hematoencefalickou bariérou a môžu vyvolávať vedľajšie neurologické symptómy, preto sa ich podávanie nedoporučuje: Baytril, Enrofloxacin (Enroxil), Zeniquin, Marbofloxacin (Marbocyl), Pradofloxacin (Veraflox), Orbifloxacin (Orbax).
  • Cefalosporíny (Convenia)
Je nutné odsávať kvapalinu z brušnej dutiny?

Ak je výpotok v srdcovej alebo pľúcnej dutine, a mačke spôsobuje problémy s dýchaním, mala by byť aspoň časť tekutiny odsatá.

Ak je výpotok v brušnej dutine, mala by sa tekutina odsať iba v prípade, že spôsobuje mačke problémy s dýchaním, ale malo by sa odsať iba toľko tekutiny, aby sa dýchanie mačky vrátilo do normálu. V žiadnom prípade nie je dobré odsať všetku tekutinu.

Je nutné počas liečby používať nejaké doplnky?

Dr. Pedersen verí, že počas liečby GS nie je nutné používanie žiadnych doplnkov. Avšak vzhľadom na skúsenosti s mnohými liečenými mačkami je vhodné používať hepatoprotektíva (Liver, Hepapet, Zentonil atd…) a probiotika (napr. Fortiflora), prípadne podávať B12.

Koľko stojí liečba jednej mačky?

Liečba trvá 84 dní. Ak prebieha bez komplikácií, musíte počítať pri koncentrácii 15mg/ml s cca 5,6 vialkami na 1kg živej váhy na celú dobu liečby. Ak teda jedna 5ml vialka stojí asi 60 € (1,561 CZK) , ľahko dôjdete k záveru, že liečba vyjde od cca 330 € (8,584 CZK) na 1 kg váhy mačky. Samozrejme u drahších liekov, alebo komplikovanej FIP sa môže celková suma výrazne navýšiť.

Môžem mačku vakcinovať počas liečby GS?

Nie. Nie je to doporučené.

Môžem počas liečby používať prostriedky proti blchám a kliešťom?

Nedoporučuje sa to.
Počas liečby FIP nepoužívajte Revolution, Stronghold, Frontline alebo iné prostriedky na blchy/klieše. Najdôležitejším faktorom liečby je prostredie. Vysávajte každý deň (podlahy, skrine, posteľná bielizeň, všetko, s čím mačky prichádzajú do styku) a perte všetku posteľnú bielizeň. Každý deň mačku vyčesávajte hrebeňom na blchy. Môžete si pripraviť zmes vody a jablčného octu (2: 1), ktorú nanesiete na handričku, a mačku denne potierajte. Roztok blchy odpudzuje. Revolution alebo Stronghold síce patria medzi relatívne bezpečné možnosti, ale nie je jasné, či existuje interakcia medzi účinnou látkou (selamectin) a GS-441524, a či tak nemôže dôjsť k ovplyvneniu liečebného procesu.

Za aký čas po ukončení liečby môžem mačku sterilizovať?

Doporučuje sa počkať minimálne 3 mesiace.

Odpovede Dr. Pedersena

Nižšie uvedené otázky a odpovede sú zostavené zo série e-mailov medzi Dr. Nielsom Pedersenom a majiteľmi mačiek, ktorí v súčasnosti liečia GS-441524 alebo ktorí liečebný cyklus už ukončili.

Aké sú šance, že po vyliečení mačky z FIP sa znovu infikuje koronavírusom, ktorý znova zmutuje na FIPV? Mám liečiť mačku, ktorá vylučuje koronavírus?

Aj keď je to teoreticky možné, ešte sme nezaznamenali u mačiek vyliečených z FIP rozvinutie tejto choroby neskôr. Preto by som sa sústredil na vyliečenie vašej FIP pozitívnej mačky. Neliečte mačku, ktorá iba vylučuje enterický koronavírus. U tejto mačky je veľmi nízke riziko rozvoja FIP a liečba nosičov enterického koronavírusu iba podporí výskyt kmeňov rezistentných na liečivá.

Aký teplomer by som mal používať na meranie teploty mačky?

Dávam prednosť digitálnym rektálnym teplomerom, ktoré sa sa vyznačujú vysokou rýchlosťou merania. Meriate teplotu počas odpočinku a nie po určitom čase pohybovej aktvity? Teploty sa môžu líšiť. Raz je vyššia jedna, raz druhá.

Čo keď moja mačka nereaguje okamžite na GS, alebo keď sa aj po niekoľkých týždňoch liečby nezlepšuje?

Môžeme pozorovať, čo sa stane v najbližších dňoch a dúfať v to najlepšie. Ak si v mieste vpichu vyvinie reakcia, je možné, že to je príčina príznakov, ktoré vidíme. Môže vyústiť až do otvorenej rany, ale tak isto sa situácia môže sama zlepšiť. Aj keď si nikto neželá závažné reakcie po injekcii, možno povedať, že injekcia je stále lepšia voľba.

Existuje nejaké riziko pri striedaní injekčnej formy a perorálnej formy GS?

Asi by nebolo vhodné striedať tieto formy na dennej báze. Zrejme ale nie je problém s prechodom z jednej formy na druhú. Zriedený liek v injekčnej forme obvykle obsahuje 15 – 16,5 mg/ml a dávka pre mačku je 4 mg/kg, SC.

Je bezpečné / vhodné pokračovať v podávaní FIO (mačací interferón omega) súbežne s GS?

Nepomôže, ale ani neublíži.

Mal by som počas GS očkovať alebo kastrovať svoju mačku?

Počas liečby nie je potrebné sa zaoberať očkovaním alebo kastráciou. Prvoradé je vyliečenie mačky. Na riešenie otázky kastrácie bude dosť času po ukončení liečby. Osobne nie som veľkým zástancom FVRCP vakcín (polyvalentných vakcín) a ani nevyhnutnosti očkovania mačiek proti besnote (pokiaľ to nevyžaduje štát alebo miestne právne predpisy), či podávania vakcíny FeLV mačkám, ktoré sú vystavené nízkemu riziku infekciu. Ak liečime mačku s FIP, malo by sa s ňou zaobchádzať v súlade so štandardnou profesnou starostlivosťou, lokalitou (besnota) a vašou praxou. Skrátka s mačkou zaobchádzajte ako s inou normálnou mačkou, ale nechajte ju sa najskôr vyliečiť.

Mala by moja mačka pokračovať v prednizolóne s GS?

Nie. Prednizolón môžete po niekoľkých dňoch vysadiť. U mačky s FIP by mala prísť veľmi rýchla reakcia na liečbu a v tomto okamihu nie sú potrebné žiadne iné lieky, pokiaľ nie sú jednoznačne indikované.

Moja mačka bola na GS už niekoľko týždňov a v laboratórnych správach je zvýšená kreatínkináza a fosfor. Je to problém?

Nemusí to nič znamenať, ak močovina a kreatinín sú v normálnom rozmedzí. Vysoký obsah fosforu ešte tiež nemusí nič znamenať. Doporučujem skontrolovať hodnoty o mesiac.

Moja mačka je liečená pomocou GS a jej počet lymfocytov je vysoký. Je to v poriadku?

Počet lymfocytov je len o niečo vyšší ako normálne, ale v skutočnosti je to dobré. Nízky počet lymfocytov by naznačoval, že infekcia je aktívna a závažná, zatiaľ čo ich vysoký počet naznačuje, že vyvoláva imunitnú odpoveď.

Niektoré spoločnosti vyrábajú GS vo forme tabliet. Je táto forma bezpečná / účinná?

Áno, v Číne minimálne jedna firma vyrába aj orálnu formu GS-441524, o ktorej tvrdí, že bude fungovať rovnako, ako injekcie. To nie je prekvapujúce, pretože modifikácie potrebné na premenu injekčných liekov do orálnej formy sú dobre známe. Všetky lieky na HIV / AIDS a hepatitídu C boli transformované aj do orálnej formy. Môžete však, rovnako ako mnoho iných, zistiť, že je ťažšie podávať mačkám tablety, ako aplikovať injekcie. Injekciám sa zvyčajne prispôsobia počas krátkeho obdobia, ale ak nesúhlasia s tabletkami, je to stále len horšie a horšie. Preto, ak pôjdete touto cestou, neinvestujte do nej veľa, kým si nebudete istí, že to budete schopní vašej mačke tablety podávať.

Spoločnosti, ktoré vyrábajú orálnu formu doporučujú rozdeliť dávku a podávať ju dvakrát denne. Prečo?

O orálnej forme GS neviem nič bližšie, takže na túto otázku neviem poskytnúť spoľahlivú odpoveď. Musí však existovať dôvod, prečo tento čínsky výrobca hovorí ľuďom, aby sa GS podával dvakrát denne a nie raz denne. Možno je to preto, že dať to všetko naraz je príliš veľká zátaž pre mačací systém. Nemá zmysel sa domnievať, že sa liek vylučuje z krvi rýchlejšie, keď sa podáva ústami, čo je ale ďalší možný dôvod, prečo chcú dávku rozdeliť. Je pre mňa dôležité, že títo ľudia silne tlačia na orálnu formu lieku, ale neposkytli žiadne predbežné údaje o tom, aká je úspešnosť alebo znášanlivost a ani neboli vykonané žiadne klinické testy.

Všimol som si, že po vysadení GS došlo u mačky k prudkému zvýšeniu teploty. Znamená to, že mačka relapsovala?

Mačky a iné malé zvieratá nie sú vo svojej systémovej teplote také konzistentné ako ľudia a výkyvy, ktoré vidíte, nie sú neobvyklé. Problém je v tom, že čím viac sa obávate, tým viac meriate teplotu a tým viac z týchto výkyvov uvidíte. Z tohto dôvodu sa týchto výkyvov veľmi neobávame. Ommoho horšie je, keď sú teploty trvale vyššie ako 39,5 °C. Je dôležité si všímať celkový stav mačky, jej chuť do jedla, úroveň aktivity a klinické príznaky. Stručne povedané, fluktuácie, ako sú tieto, sú v poriadku, pokiaľ sa nestanú trvalé a sú spojené so stratou chuti do jedla a aktivity. Ak je vaša mačka inak v poriadku a nič nesvedčí o pretrvávajúcej horúčke, odporúčame, aby mačka bola len doma, kde je možné ju uchrániť od zbytočného stresu a pozorne ju sledovať.