Čo je FIP?

Infekčná peritonitída mačiek (angl. Feline infectious peritonitis, zaužívaná skratka FIP) je smrteľné infekčné ochorenie mačiek. Existujú dve základné formy – vlhká (efúzna) a suchá (neefúzna). FIP môže postihnúť aj oči a centrálny nervový systém. V takom prípade hovoríme o okulárnej, resp neurologckej forme FIP. Viac info nájdete prakticky na celom tomto portáli, keďže je celý venovaný FIP a jej liečbe. Prečítať “Čo je FIP?”

Je FIP nákazlivá?

Nie. Koronavírus je veľmi nákazlivý a väčšina mačiek mu v určitom okamihu svojho života bude vystavená. FCoV sa vylučuje výkalmi, takže mačky, ktoré majú spoločnú podstielku, alebo sa navzájom upravujú/olizujú, sú vystavené benígnej forme vírusu. Mačky, ktoré majú zdravý imunitný systém, prejdú nákazou koronavírusom s minimálnymi alebo žiadnymi problémami okrem epizódy hnačky a/alebo príznakmi podobnými nachladnutiu.

Mačky, ktoré majú oslabený alebo nie úplne vyvinutý imunitný systém, nemusia byť schopné si s koronavírusom poradiť, a ten mutuje na FIPV. Po mutácii na FIPV už vírus nie je nákazlivý.

Predpokladá sa, že existuje genetická zložka FIP, takže biologicky príbuzné mačky z jedného vrhu môžu zdieľať rovnakú genetickú predispozíciu, ktorá umožňuje mutáciu FCoV. Rodinná anamnéza FIP bohužiaľ zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u súrodencov vyvinie FIP. Prečítať “Je FIP nákazlivá?”

Koľko stojí liečba jednej mačky?

Liečba trvá 84 dní. Tablety majú samozrejme trochu nevýhodu v presnosti dávkovania, keďze je veľmi obtiažne rozlomiť tabletu na menšie časti ako na štvrtiny, takže reálna cena bude o niečo vyššia. Lieky nikdy nemusíte kupovať na celú liečbu naraz. Dávkovanie pri relapse, inom druhu FIP atď sa môže zvýšiť, čomu potom zodpovedá aj vyššia cena.

Orientačná cena liečby podľa typu FIP a formy lieku v Kč (EUR) za kg/84 dní
GSVlhká FIPSuchá FIPOkulárna FIPNeurologická FIPRelaps
Injekcie (Kč/kg)5,9528411.830
Injekcie (€/kg)242840.481
Tablety (Kč/kg)8416.404
Tablety (€/kg)840.667
Prečítať “Koľko stojí liečba jednej mačky?”

Ako dlho trvá liečba?

Doporučená dĺžka liečby založená na pôvodnej klinickej štúdii Dr. Pedersena trvá minimálne 12 týždňov vo forme podkožne podávaných injekcií.

Po dvanástich týždnoch sa doporučuje urobiť vyšerenie krvi a podľa klinického stavu mačky posúdiť, či je ešte nutné v liečbe pokračovať. Prečítať “Ako dlho trvá liečba?”

sk_SKSK