Ako mám podávať tablety?

Tablety je možné podávať s malým množstvom jedla, alebo pol hodiny po jedle. Dbajte na dostatočný pitný režim. Kvôli absorpčnému limitu v GI trakte je vhodné hlavne pri vysokom dávkovaní (napr. neurologická FIP) rozdeliť dávku na 2x denne. Zároveň sa tak dosiahne rovnomernejšia hladina účinnej látky v krvi.

Ako mám počas liečby vážiť mačku?

Prosím venujte pozornosť váženiu mačiek pri liečbe FIP. Hlavne nepoužívajte lacné osobné váhy určené pre váženie dospelých osôb. Tieto váhy majú veľkú nepresnosť. Viem, že veľa ľudí váži mačku tak, že sa odváži s mačkou a bez nej a rozdiel znamená váhu mačky. Prípadne vážite mačku priamo, ale osobné váhy nie sú určené na takú nízku hmotnost. Táto hmotnosť môže teda byť ďaleko od pravdy. To, že osobná váha má udávanú presnosť 0,1 kg ale v skutočnosti nemusí znamenať, že je to zároveň najvyššie chyba váženia. U osobnej váhy v skutočnosti úplne bežne dochádza k odchýlkam aj 0,5 kg i viac. Stačí, že sa postavíte na váhu inak, položíte ju na iné miesto, alebo sa vážite opakovane atd atd…

Treba si hlavne uvedomiť, že odchýlka 0,5 kg u osoby vážiacej 50kg znamená 1%, ale u mačky, ktorá váži napr. 2,5 kg to už znamená odchýlku 20%. Lenže práve znalosť hmotnosti mačky je kľučová pre určenie správnej dávky lieku.

Preto vám pre váženie mačiek doporučujem buď kuchyské váhy, alebo ešte lepšie kojenecké váhy, ktoré majú aj dosť veľku plochu a u neposednej mačky využijete funkciu blokovania údaja hmotnosti, aby ste ho mohli v kľude prečítať.

Hlavne mladé alebo veľmi vychudnuté mačky, u ktorých je predpoklad, že počas liečby bude ich hmotnosť výrazne stúpať, vážte pravidelne aspon 1-2 krát týždenne.

Pokiaľ nechcete kvôli liečbe kupovať váhu, tak si proste zájdite raz týždenne na veterinu a odvážte mačku tam. Veľa veterinárov má dokonca váhu voľne prístupnú v čakárni.

A ešte malá rada. Pri akejkoľvek liečbe je lepšie mierne predávkovanie, ako poddávkovanie. Preto hmotnosť pri pochybnostiach o presnosti váženia radšej zaokrúhlite hore, alebo použite najvyššiu hmotnosť z opakovaného váženia.

Príklad vhodnej váhy: Baby Ono

Sú lepšie tablety alebo injekcie?

FIP sa dá úspešne liečiť obidvomi formami lieku. Injekcie sú mierne lacnejšie ale hlavne sa hodia v prípade, že mačka nechce priímať na začiatku liečby vôbec nič, alebo zvracia, či má hnačku, čo by mohlo mať výrazný vplyv na absorbciu účinnej látky. Bohužiaľ pre vačšinu mačiek sú injekcie aj veľmi bolestivé.

Tablety sú pohodlné, ale aj mierne drahšie, navyše sa dajú vačšinou deliť max na 1/4, takže nie je možné dosiahnuť úplne presné dávkovanie, ako u injekcií.

Môžem mačke podávať lyzín na podporu imunity?

L-lyzín by sa NIKDY nemal podávať mačke s infekciou FCoV alebo FIP, pretože je antagonistický voči arginínu, ktorý je nevyhnutný pre imunitnú funkciu. Okrem toho sa je možné, že lyzín ovplyvňuje účinok GS-441524.

Ako môžem znížiť horúčku mačky v domácich podmienkach ?

Ak na vankúšiky mačacích labiek natriete trochu izopropylového alkoholu, môže to pomôcť rýchlo znížiť horúčku. Ak je mačiatko ochotné chvíľu sedieť, môžete zabaliť balíček ľadu do uteráka a položiť ho na jeho telo. Ventilátor môže tiež pomôcť znížiť horúčku, ale to iba v prípade, že je mačka dosatočne pokojná a zostáva v prúde chladného vzduchu. Horúčky, ktoré pretrvávajú viac ako 24 hodín, by mal riešiť veterinárny lekár. Silné horúčky nad 40,5°C vyžadujú okamžitú pomoc.

V žiadnom prípade nepodávajte mačke ľudské antipyretiká !!! Vačšina z nich je aj v malej dávke pre mačky smrteľne toxická.

Čo môžem dať svojej mačke proti hnačke?

Tekvicové pyré je veľmi účinné pri hnačkách aj pri zápche. Rozpustná vláknina v tekvici bude regulovať a dodávať správne množstvo vody do gastrointestinálneho traktu. Je tiež nabité vitamínmi, ktoré sú pre mačky prospešné. Väčšina mačiek bude tekvicu konzumovať dobrovoľne, ak je zamiešaná do ich potravy. Nie je na škodu pridať ju do každého jedla preventívne. Uistite sa, že je to čisté tekvicové pyré, NIE koláčová náplň.

Ďalšou možnosťou je probiotikum, napríklad Fortiflora, ktoré podporuje správne zdravie čriev a imunitný systém. Je to vynikajúci doplnok k strave každej mačky a možno ho podávať každý deň akokoľvek dlho.

Je nutné odsávať kvapalinu z brušnej dutiny?

Ak je výpotok v srdcovej alebo pľúcnej dutine, a mačke spôsobuje problémy s dýchaním, mala by byť aspoň časť tekutiny odsatá.

Ak je výpotok v brušnej dutine, mala by sa tekutina odsať iba v prípade, že spôsobuje mačke problémy s dýchaním, ale malo by sa odsať iba toľko tekutiny, aby sa dýchanie mačky vrátilo do normálu. V žiadnom prípade nie je dobré odsať všetku tekutinu.

Ako mám skladovať/uchovávať injekčný roztok?

Výrobcovia síce tvrdia, že lieky môžu byť skladované aj pri izbovej teplote, ale v skutočnosti je najlepšie roztok skladovať v chladničke. Okrem toho GS441524 pre svoju stabilitu potrebuje velmi nízke pH. Veľa výrobcov si neuvedomuje, že čím vyššia koncentrácia, tým nižsie pH je nutné na to, aby bol roztok stabilný. Zlé nastavené pH môže byť dôvodom, prečo niektoré značky môžu vykazovať problematické výsledky pri testoch koncentrácie. Každopádne nízke skladovacie teploty prispievajú k vyššej stabilite. V chladničke by mali injekčné roztoky vydržať cca 1 rok. Je proste dobré dodržiavať podobné zásady, ako u ostatných injekčných roztokov – skladovanie v chlade a temne.

Je možné kastrovať mačku počas liečby?

V ideálnom prípade by sa chirurgické zákroky mali odložiť, alebo by ste sa im mali vyhnúť, pretože zaťažujú imunitný systém mačky. Dr. Pedersen doporučuje počkať až do ukončenia 12 týždňov liečby plus trojmesačného obdobia pozorovania (post-treatmentu).

Z tohto pravidla existujú výnimky závislé na konkrétnej situácii liečenej mačky. Ak laboratórne výsledky ukazujú, že mačka je v dobrom zdravotnom stave, poraďte sa s veterinárnym lekárom o rizikách a výhodách sterilizácie/kastrácie počas liečby.

Okrem toho môže byť chovanie nekastrovanej mačky omnoho stresujúcejšie, ako samotná kastrácia. V takom prípade je lepšie, pokiaľ sa mačka kastruje počas liečby, ak jej to jej zdravotný stav umožňuje, ako v trojmesačnom období pozorovania.

Kastrácia počas liečby je teda možná, ak to dovoľuje dobrý klinický stav mačky. Ideálny čas na kastráciu by mohla byť posledná tretina liečby, aby ale po kastrácii ostal aspoň 1 týždeň do konca liečby.

sk_SKSK