EC22-005: Proteíny akútnej fázy a signatúry mikro-RNA pre diagnostiku a prognózu infekčnej peritonitídy mačiek.

Pôvodný článok: EC22-005: Acute phase protein and micro-RNA signatures for the diagnosis and prognosis of feline infectious peritonitis.

Mačacie koronavírusy (FCoV) sa nachádzajú v črevách väčšiny domácich mačiek a zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy. Bohužiaľ, za určitých okolností sa môžu presunúť do imunitných buniek v krvi a zmutovať, čo spôsobuje infekčnú peritonitídu mačiek (FIP). Žiaľ, FIP postihuje 5 – 10 % domácích mačiek, najmä mladých chovných mačiek a mačiek v záchranných centrách. Donedávna bola vždy smrteľná.

FIP je záhadné a obávané ochorenie; okrem toho, že jeho príčina nie je dostatočne známa, je ťažké ho spoľahlivo diagnostikovať a donedávna zle reagovalo na všetky liečebné postupy. Avšak COVID-19 vyústil do vývoja lieku Remdesivir a príbuzného lieku GS-441524 a tieto lieky sa zdajú byť pozoruhodne účinné a v predbežných štúdiách viedli k vyliečeniu > 70 % mačiek s FIP po 12 týždňoch liečby. Jednoznačná diagnóza nadobúda v súčasnosti stále väčší význam.

Presná diagnóza je už dlho svätým grálom pre výskum FIP: naším cieľom je i) preskúmať profil určitých proteínov v krvi (známych ako proteíny akútnej fázy alebo APP), ktoré sa zvyšujú v reakcii na infekciu ii) a zároveň sa prvýkrát zamerať na potenciálnu úlohu mikro-RNA (miRNA) signatúr, ktoré by sa mohli osvedčiť pri novom a citlivom diagnostickom teste.

Dúfame, že táto štúdia nám umožní lepšie pochopiť FIP a presnejšie ju diagnostikovať. Dúfame tiež, že sa nám podarí rozpoznať, ktoré profily naznačujú, že mačka bude dobre reagovať na liečbu, a ktorá naopak nie, čím ju ušetríme od utrpenia spojeného s FIP a potenciálnych nepríjemností spojených s liečbou, ktorá jej nepomôže.

(Bria Fund)

Grant ID: EC22-005
Status: Aktívny
Rok: 2022
Výška grantu: $7,500
Investigator: Professor Danielle Gunn-Moore (DGM), BSc(Hon), BVM&S, PhD, MANZCVS, FHEA, FRSB, FRCVS, RCVS Specialist in Feline Medicine; The Royal (Dick) School of Veterinary Studies, The University of Edinburgh

sk_SKSK