Koronavírus: Liečba z čierneho trhu pre mačky s infekčnou peritonitídou je nezákonná, ale zachraňuje tisíce životov

„Ani som nevedela o tom, že nejaká FIP existuje a o 24 hodín neskôr som už držala lieky vo svojich rukách,“ povedala jedna z majiteliek mačiek.

Autori: Phillip Palmer a Lisa Bartley.
Štvrtok 18. júna 2020; original článku na https://abc7.com/cats-covid-coronavirus-cure/6253361/

Tisíce majiteľov mačiek sa uchyľujú k lieku z čierneho trhu, aby svoje milované domáce zvieratá vyliečili z FIP.

Mačky čelia vlastnej pandémii: kmeňu koronavírusu, ktorý podľa odhadov každý rok zabije desaťtisíce mačiek na celom svete.

Mačací infekčný koronavírus, tiež známy ako FIPV, nie je novým vírusom, a je to iný kmeň ako vírus, ktorý u ľudí spôsobuje COVID-19. Doteraz to bol rozsudok smrti pre mačky, u ktorých sa rozvinú najťažšie formy infekcie.

Väčšina mačiek sa v určitom okamihu svojho života stretne s mačacím koronavírusom, ale nevykazujú takmer žiadne príznaky choroby. U niektorých mačiek však vírus mutuje – a spôsobuje smrteľnú FIP.

„O FIP som doteraz ani nevedela a o 24 hodín neskôr som už držala lieky v rukách,“ hovorí Amy Shafer pre Eyewitness News.

Jej trinásťročná mačka, pán Charlie Bear, bola koncom marca tohto roku na prahu smrti, v zovretí FIP.

„Zvracanie, letargia, znížená chuť do jedla a horúčka,“ hovorí Amy. „Prestal sa hrať s hračkami, nejedol toľko ako predtým.“

Veterinár Amy povedal, že neexistuje nádej, a že „by ho mohla o deň-dva priniesť, aby ho uspali“.

Zúfalo chcela zachrániť mačku, o ktorej hovorí, že jej pomohla pri ťažkom rozvode. Amy a jej priateľ Christophe Liglet dostali tip na Facebookovú skupinu FIP Warriors.

„Takže sú ako tajná skupina, musí ti o nich niekto povedať,“ hovorí Amy.

Ešte v tú istú noc sa Amy a Christophe vydali do Torrance, aby sa stretli s párom, ktorý kontaktovali prostredníctvom FIP Warriors, a ktorí mali niekoľko vialiek lieku na FIP. Amy odovzdala v hotovosti 441 dolárov za nelegálny, pravdepodobne život zachraňujúci liek.

„Pripadalo mi to ako drogový obchod,“ spomína so smiechom Christophe. „Myslel som, že, o päť minút zavolám policajtov, ak nevyjde vonku.“

Amy hovorí, že výsledky boli takmer okamžité. Horúčka ustúpila, začal priberať a teraz sa hrá s hračkami a lezie na svoj mačací strom. Charlie Bear je zhruba v polovici 84-denného liečebného protokolu, ktorý podľa odhadov Amy bude stáť osem až desaťtisíc dolárov.

„Som si istá, že si moja rodina myslí, že som blázon, ale urobili by to isté,“ hovorí Amy. „Charlie Bear je najlepší, je ako malý človek.

50 ROKOV VÝSKUMU VEDIE K POTENCIÁLNEJ LIEČBE


Dr. Niels Pedersen, emeritný profesor na UC Davis, venoval svoju 50-ročnú kariéru štúdiu FIP a hľadaniu liečby.

„Jedno percento všetkých mačiek zomiera na FIP,“ hovorí Dr. Pedersen pre Eyewitness News. „Je to mačacia pandémia.“

Pedersen a jeho tím v UC Davis našli liek v látke známej ako GS-441524, alebo v skratke GS. Blokuje schopnosť vírusu replikovať sa.

„Urobili sme pokus s 31 mačkami a dokázali sme vyliečiť 25 z nich,“ hovorí Pedersen.

„Je to úžasné,“ tvrdí doktor Brian Murphy, ktorý odvtedy prevzal program mačacieho koronavírusu v UC Davis. „Je to pre mňa zázrak, pretože sme našli tento liek, ako ihlu v kope sena.“

Je tu ale problém. GS-441524 je takmer identický s Remdesivirom, o ktorom sa v súčasnosti veľa hovorí, ako o lieku pre COVID-19, a ktorý vyrába kalifornský Gilead . Gilead na začiatku dúfal, že sa Remdesivir osvedčí pri liečbe ľudí v prípade eboly.

Gilead vynašiel a vlastní patenty pre GS-441524 a GS-5734 (Remdesivir), a jeho vedci sú spoluautormi  štúdií UC Davis, ktoré demonštrujú účinnosť lieku pri liečbe FIP. Zatiaľ však Gilead odmietol udeliť licenciu na GS-441524 pre liečbu mačiek.

Spoločnosť Gilead nereagovala na opakované žiadosti o vyjadrenie k tejto teme, ale minulý rok pre Veterinárnu informačnú sieť uviedla, že spoločnosť pozastavuje udeľovanie licencií GS-441524 iným stranám pre účely komerčného vývoja, kým nebude mať Remdesivir súhlas FDA.

„Je to veľmi frustrujúce, pretože sme boli konfrontovaní s tým, že máme tento obrovský objav, veľký objav,“ hovorí Pedersen. “Mali sme liek, ktorý dokázal bezpečne a efektívne vyliečiť väčšinu mačiek trpiacich na FIP. Bolo to niečo, o čom som 50 rokov sníval.”

UC Davis teraz testuje podobný liek na FIP – GC376. Na tento liek získala licenciu iná kalifornská spoločnosti – Anivive. Spoločnosť Anivive usiluje o povolenie FDA používať tento liek u mačiek a dúfa, že v tomto roku začne s klinickými testami na UC Davis.

Murphy z UC Davis tvrdí, že jeho tím dostáva každý týždeň e-maily od majiteľov mačiek, ktorí sa zúfalo snažia dostať svoje mačky do klinických testov.

„Sme chápaví a empatickí k ich nepríjemnej situácii,“ hovorí Murphy. „Kým sa ale dostaneme k testom, bude ich mačka mŕtva.“

Bez legálnych možností získania lieku sa tisíce majiteľov mačiek obrátili na čierny trh. Lieky s obsahom GS-441524 vyrábajú rôzne spoločnosti v Číne.

„Potreba je taká intenzívna a taká veľká, že ľudia nájdu cestu, ako sa k liekom dostať,“ hovorí Pedersen. „Varoval som pred tým Gilead.“

VLASTNÍCI MAČIEK A VETERINÁRI SA OCITAJÚ V OBTIAŽNEJ SITUÁCII

Na facebookovej stránke FIP Warriors zdieľajú majitelia mačiek fotografie pred a po, rady a podporu, ako liek dostať a používať. Skupina sa od svojho vzniku rozrástla na viac ako 24-tisíc členov.

FDA informuje Eyewitness News, že akýkoľvek neschválený liek je považovaný za nezákonný, ale je nepravdepodobné, že by sa FDA zamerala na majiteľov mačiek.

„Všeobecne FDA obvykle zameriava svoje činnosti v oblasti presadzovania práva na výrobcu a / alebo predajcu neschváleného produktu, a nie koncového používateľa,“ hovorí hovorca FDA.

„Kedykoľvek použijete neschválené lieky, je treba si dávať pozor na kupujúceho,“ hovorí Pedersen, ktorý poznamenáva, že stopercentne nie je zaručená žiadna liečba a niektoré mačky po liečbe relapsujú.

Záchrana života milovaných domácich miláčikov nelegálnym liekom stavia veterinárnych lekárov, ktorí chcú pomôcť, do právnej a etickej pasce.

„Produkt si nekupujem, nemôžem ho predpísať,“ hovorí anonymná veterinárna lekárka z oblasti LA, ktorá súhlasila s anonymným rozhovorom pre Eyewitness News. „Je to čierny trh.“

Veterinárka odhaduje, že týmto liekom doteraz liečila 18 mačiek a všetky okrem dvoch prežili.

„Sú rozžiarené, šťastné, bez známok choroby,“ hovorí. “Sú šťastné doma so svojimi majiteľmi, alebo svojimi záchrancami. A to bolo pre mňa úžasné, pretože som to nikdy predtým nevidela. Predtým bola FIP vždy rozsudkom smrti. “

Uvedomuje si, že podávanie lieku by mohlo potenciálne ohroziť jej veterinárnu licenciu.

„Je to riziko,“ hovorí. „A ak by sa týmto domácim miláčikom nedarilo a ich život by sa nezlepšil, alebo by sa nezlepšila kvalita a dĺžka ich života, neurobila by som to.“

Koi je jednoročná záchranená mačka, ktorá prišla s FIP v polovici apríla. Jej majiteľka, hudobníčka, ktorá má umelecké meno „Tillie“, nazýva Koi jej „malým punkovým dievčaťom“.

„Je to strašidelné, pretože ide o veľa peňazí,“ hovorí Tillie. „Naozaj nemáš nijakú záruku.“

Tillie hovorí, že nemohla zniesť myšlienku straty Koi, potom čo minulý rok na jeseň stratila inú milovanú mačku na rakovinu.

„Povedala by som, že do dvoch dní sme mohli vedieť, že to funguje,“ hovorí Tillie o lieku na čiernom trhu. “Je to úplne iná mačka, behá okolo, chce sa dostať všade.”

Tillie vie, že je to v rozpore so zákonom, ale hovorí, že potenciálna záchrana života Koi stojí za to.

„Bolo by skutočne kruté prenasledovať ľuďí, ktorí sa snažia zachrániť svoje zvieratá,“ hovorí Tillie. „Dostali sme sa do pozície keď sa musíme rozhodnuť, či necháme naše zviera zomrieť, alebo urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ho zachránili, a to robím aj ja.“

Máte tip? Pošlite e-mail na investigatívnu producentku ABC7 Lisu.Bartley@abc.com

Amy Shafer a Tillie zháňajú peniaze na pokrytie nákladov na liečbu svojich mačiek. 

sk_SKSK