Ako diagnostikovať a liečiť infekčnú peritonitídu mačiek (FIP)

Pôvodný článok: How to Diagnose and Treat Feline Infectious Peritonitis (FIP)
5.8.2019, Preklad 25.1.2021

Mačací infekčný zápal pobrušnice (FIP) je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyskytuje väčšinou u mačiek mladších ako dva roky, alebo ak žili alebo žijú v skupine s viacerými mačkami. FIP je spôsobená neprimeranou imunitnou reakciou na bežný vírus, ktorý sa nazýva mačací koronavírus. Väčšina mačiek, ktoré dostanú tento vírus, ho vedia eliminovať bez akýchkoľvek trvalých následkov, ale u niektorých mačiek dôjde k mutácii vírusu, ktorá vedie k rozvinutie tejto zničujúcej choroby. Existujú dve formy, vlhká a suchá forma. Ak sa u mačky objaví FIP, je takmer vždy smrteľná. Naučte sa rozpoznať príznaky FIP, vezmite mačku k veterinárovi a nechajte ho vykonať testy. Ak sa diagnóza potvrdí, neexistuje žiadna oficiálna liečba, môžete však mačke poskytnúť podpornú starostlivosť.

Tento postup bol písaný ešte pred tým, ako nastal boom liečby FIP pomocou GS441524. Takže by tu mohol pribudnúť ešte posledný bod – skutočná liečba a zmienka o tom, že FIP nemusí už vždy skončiť smrťou.

Rozpoznanie symptómov FIP

1. Všímajte si zmenu chuti do jedla. Mačky môžu prestať jesť alebo znižovať množstvo jedla, ktoré konzumujú každý deň. Z tohto dôvodu môže mačka začať chudnúť. U mačiatok to môže spomaliť ich rast. Tieto príznaky sú charakteristické pre vlhkú FIP.

 • Napriek nedostatočnému príjmu potravy a chudnutiu môže brucho opuchnúť a mačka môže vyzerať ako balón.
 • Mačka môže mať aj hnačky.

2. Monitorujte problémy s dýchaním. Infekčná peritonitída mačiek môže mať vplyv na dýchací systém mačky. Mačka môže vykazovať ťažkosti s dýchaním a sipot. Taktiež môže kýchať a mať nádchu. Tieto príznaky sú charakteristické aj pre vlhkú FIP.

 • Tieto respiračné príznaky môžu byť spojené s tvorbou tekutín v hrudnej dutine.

3. Venujte pozornosť zdravotnému stavu mačky. Druhým typom FIP je suchá (nevýpotková) nevýpotkový forma. Ak má mačka túto formu, bude v zlom zdravotnom stave. Mačiatka môžu mať spomalený rast a nevývijajú sa tak, ako by mali. Mačky môžu tiež vykazovať príznaky žltačky (žlté vnútorné časti očných viečok) a anémie. Častá je aj matná srsť.

 • Mačka môže mať horúčku.
 • Mačky s FIP môžu vykazovať príznaky depresie alebo letargie.

4. Sledujte očné problémy. Suchá verzia FIP môže postihnúť oči. Oko môže byť zapálené a opuchnuté. Môžete si všimnúť začervenanie bielok a v niektorých prípadoch môžu oči dokonca krvácať. Oči mačky môžu meniť farbu, zvyčajne do hnedého odtieňa.

 • Mačka môže oslepnúť.
 • Očné problémy môžu byť jediným prejavom tohto ochorenia.

5. Sledujte neurologické príznaky. FIP môže postihnúť nervový systém. Mačka môže vykazovať problémy s koordináciou, takže sa môže kolísať, mať problémy s rovnováhu alebo s chôdzou. Môže mať tiež triašku alebo záchvaty.

Diagnóza FIP

1. Zistite, či vaša mačka bola vystavená riziku infekcie. Choroba postihuje vačšinou mačky pod 2 roky. Vyskytuje sa častejšie vo vačších mačacích komunitách. Najbežnejším spôsobom nákazy je kontakt s infikovanými výkalmi. Ľudia môžu prenášať vírus na svojom oblečení. Ak infikovaná mačka príde do kontaktu s objektom, vírus sa môže preniesť na objekt.

 • Vírus sa často vylučuje výkalmi. Vírus bude žiť až 36 hodín, aj keď v chladnejších klimatických podmienkach môže trvať dlhšie.
 • U väčšiny mačiek vírus spôsobí hnačky a potom sa ho organizmus sám zbaví.
 • Mačací koronavírus nie je prenosný na ľudí a psov.

2. Vezmite mačku k veterinárovi. FIP je ťažké diagnostikovať, takže navštívte veterinára hneď ako máte podozrenie na problém, čo môže pomôcť pri diagnostike. Uistite sa, že ste veterinára informovali o všetkých symptómoch, aby ste mu pomohli získať všetky fakty.
Niekedy sa dá FIP diagnostikovať iba vylúčením iných chorôb.

3. Nechajte otestovať krv. Prvá vec, ktorú veterinár pravdepodobne urobí, je krvný test. Zistí sa, či sú prítomné protilátky proti koronavírusu. Tieto protilátky však znamenajú iba to, že mačka bola vystavená vírusu, nie to, že má FIP. Veterinárny lekár môže stanoviť diagnózu na základe krvného testu a príznakov, ktoré mačka má.

 • V krvnom teste môžu byť určité abnormality, ktoré môžu poukazovať na FIP. Veterinár môže tiež urobiť titračný test na FIP.
 • Veterinár z krvi posúdi aj funkciu pečene a obličiek.

4. Dajte vyšetriť hrudnú a brušnú dutinu. Veterinár môže urobiť röntgen, aby zistil, či je v bruchu alebo hrudníku tekutina. Ak röntgen ukáže tekutinu, veterinár môže odobrať vzorku na ďalšie testy.

 • To už často stačí na diagnózu, ale v niektorých prípadoch ešte nie je možné stanoviť konečnú diagnózu.

5. Dajte urobiť biopsiu. Diagnostikovať suchú formu FIP je náročné, pretože nie je prítomná v tekutina v orgánoch. Ak diferenciálna diagnóza nevedie k diagnóze, môže veterinár urobiť biopsiu postihnutých orgánov.

Liečba FIP

1. Pri suchej FIP poskytnite mačke podpornú starostlivosť. Na obidva typy FIP neexistuje žiadny liek. Mačky so suchou formou však môžu žiť niekoľko mesiacov, ak stále jedia, nevyvinuli sa z nich neurologické príznaky a nemajú anémiu. Poskytnutie kvalitnej výživnej potravy mačke môže pomôcť prežiť niekoľko mesiacov.

 • Ak sa u mačky vyskytne anémia, môže potrebovať transfúziu krvi.

2. Pri vlhkej FIP môžete odsať časť kvapaliny. Mačky s vlhkou formou všeobecne nežijú tak dlho ako tie so suchou formou. Aby ste mačke aspoň trochu predĺžili život, môžete odsať časť tekutiny z hrudníka a brucha.

 • Odsatie tekutiny môže spôsobiť výraznú stratu bielkovín, čo môže stav ešte zhoršiť.

3. Podávajte mačke lieky. Veterinár môže dať mačke antibiotiká, ak sa u nej vyskytne infekcia. Na zníženie protilátok sa niekedy podávajú imunosupresíva. Ak majú mačky očné problémy, môžu im byť predpísané kortikosteroidy.

4. Rozhodnite sa, kedy nastal čas na eutanáziu. Takmer každý prípad FIP je smrteľný a vírus nie je liečiteľný. Väčšina liečebných postupov je len podporná, aby sa zlepšila kvalita života mačky na niekoľko týždňov alebo mesiacov. Mnoho veterinárnych lekárov navrhuje, aby sa mačky s diagnostikovanou FIP usmrtili.

 • Ak je vaša mačka diagnostikovaná, musíte vy a vaša rodina rozhodnúť o najhumánnejšom a najvhodnejšom postupe liečby.
sk_SKSK