Klinická účinnosť kombinovanej liečby itrakonazolom a prednizolónom na liečbu mačacej infekčnej peritonitídy

Satoshi KameshimaYuya Kimura Tomoyoshi Doki Tomomi Takano Chun-Ho Park Naoyuki Itoh

Originálny článok v National Library of Medicine, 27.8.2020

Abstrakt

Do našej nemocnice pre malé zvieratá bolo prinesené 3-mesačné mačiatko škótskej klapouchej mačky s pleurálnou tekutinou a nízkym pomerom albumínu k globulínu (pomer A/G). Vzhľadom na to, že v pleurálnej tekutine bola zistená RNA mačacieho koronavírusu typu I (FCoV), bola mačke predbežne diagnostikovaná efúzna forma mačacej infekčnej peritonitídy (FIP). Po podaní itrakonazolu a prednizolónu sa pomer A/G zvýšil a pleurálna tekutina takmer zmizla. Fekálne hladiny FCoV sa dočasne znížili. Mačka však začala vykazovať neurologické symptómy, a nakoniec sme kvôli pretrvávajúcemu epileptickému stavu po 38 dňoch liečby museli prikročiť k eutanázii. Záverom možno ale povedať, že itrakonazol vykazoval priaznivý účinok pri liečbe mačky s FIP. Je však potrebné ďalšie skúmanie možnej úlohy itrakonazolu pri liečbe FIP.

Kľúčové slová: infekčná peritonitída mačiek; itrakonazol; neurologický prejav; pleurálna tekutina; mačací koronavírus typu I.

Poznámka: Na slovenskom alebo českom trhu obsahujú itrakonazol napríklad lieky s nazvom Conisor, Sporanox, Prokanazol. Používajú sa zvyčajne na liečbu plesňových infekcií, napr. nechtov.

Predstavu o dávkovaní u mačiek môžete získať v Klinickej štúdii o aplikácii itrakonazolu na liečbu FCoV.

sk_SKSK