Savannah Luna a jej pozoruhodná liečba FIP s GS-441524 (predtým EVO984)

Pôvodný článok na portáli pethelpful.com
20.12.2020

DEBRA ROBERTS

Nášmu mačiatku plemena savannah diagnostikovali smrteľnú infekčnú peritonitídu mačiek. Lunin príbeh prežitia tejto choroby sa mohol uskutočniť len vďaka práve prebiehajúcemu výskumu.

Zoznámte sa s Lunou

What is FIP in cats? (Our cat, Luna, went to the University of California, Davis, for a brand new FIP drug trial.)
Čo je FIP? (Naša mačka, Luna, podstúpila na Kalifornskej univerzitu v Davise klinické testovanie nového lieku na FIP). Všetky fotografie sú majetkom Debry Robertsovej

Náš prvý domáci miláčik: krásna mačka savannah

Po dôkladnom prieskume a vzdelávaní, aby sme sa dozvedeli čo najviac o mačkách plemena savannah, a po výbere renomovaného chovateľa, sa Luna v marci 2017 vo veku 10 týždňov stala členkou našej rodiny. Keď som ju vyzdvihla v Bostone, bola odvážna, aktívna, hravá, a na prvý pohľad prekypovala dobrým zdravím. Luna bola mimoriadne priateľská, zábavná, svojrázna, milujúca, s výraznou osobnosťou. Prekonala všetky naše očakávania, ktoré sme mali ohľadne plemena savannah. Rýchlo sa votrela do nášho domova a našich sŕdc ako náš prvý miláčik a výnimočný člen rodiny.

Luna mala dostať svoju druhú kombinovanú vakcínu a absolvovať veterinárnu prehliadku. 13. apríla 2017 dostala vakcínu, ktorá je pre mačky súčasťou rutinného protokolu. Po podaní vakcíny Luna odmietla jesť, neustále spala a bola horúca na dotyk. S manželom sa nám zdalo, že jej stredná časť brucha je zväčšená, ale keď som to počas návštevy zmienila veterinárke, povedala, že je to „normálne bruško mačiatka“.

Jediným abnormálnym nálezom počas vyšetrenia boli srdcové šelesty III. stupňa, o ktorých sa myslelo, že sú benígne. V pláne bolo prehodnotenie šelestu o niekoľko mesiacov a zváženie prípadného kardiologického vyšetrenia, pokiaľ sa stav nezlepší.

Luna's distended abdomen
Luna so zväčšeným bruchom

Lunina diagnóza FIP: V správnom čase na správnom mieste

Brucho sa naďalej zväčšovalo a 21. apríla sme Lunu odviezli na pohotovostnú kliniku. Hľadala som príčiny brušnej distenzie (roztiahnutia brucha) u mačiatok a prečítala som si aj o infekčnej peritonitíde mačiek (FIP). FIP som sa snažila vytesniť z mysle; predsa len, nie je to až tak bežná choroba. Pomyslela som si, že v najhoršom prípade by to mohol byť nejaký parazit.

Veterinárka počas vyšetrenia odsala tekutinu z jej brucha a priniesla do miestnosti skúmavku s jej vzorkou. Bola si istá, že vzhľadom na výzor tekutiny, nechutenstvo, letargiu a horúčku 40.6°C, má Luna vlhkú formu FIP. Povedala nám o pochmúrnej prognóze, a že Luna má pred sebou len niekoľko dní, v lepšom prípade možno dva týždne života. Navrhla nám, aby sme sa o pár dní vrátili, aby sme sa poradili s internistom, a aby sme prediskutovali nejaké možnosti predĺženia života a vypočuli si aj druhý názor, alebo podstúpili eutanáziu, ak by sa jej stav cez víkend zhoršil.

24. apríla sme sa teda stretli s odborníkom, aby sme si vypočuli jeho nezávislý názor. Lune bol urobený echokardiogram, absolvovala röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie a ďalšie krvné testy na potvrdenie diagnózy FIP. Trvalo to dlhé a vyčerpávajúce tri dni. Odmietli sme prijať realitu straty nášho nového dieťaťa. Začali sme hľadať všetky možnosti, ako by sme ju mohli zachrániť. FIP je 100% smrteľná, neexistuje žiadna liečba. Ako je to možné?

Musí predsa existovať spôsob, ako ju zachrániť. Ako zdravotná sestra vo veľkej fakultnej nemocnici sa stretávam s klinickými testami a výskumom. Pomyslela som si: „Určite niekto pracuje aj na FIP.“ Počas toho veľmi dlhého a vyčerpávajúceho víkendu, keď sme čakali na vyšetrenie u špecialistu, som obvolala a poslala e-maily na každú významnú veterinárnu školu, ktorú som bola schopná nájsť na internete.

Lunina cesta do UC Davis za život zachraňujúcim liekom

K môjmu veľkému prekvapeniu mi 23. apríla zavolal Michael Bannasch z UCD, asistent doktora Nielsa Pedersena. Dr. Pedersen je veterinár, profesor a vedec, ktorý sa liečbe FIP venuje od 60. rokov 20. storočia. Michael mi povedal o výskume a testovaní doteraz neschváleného lieku. Diskutovali sme o Luninej diagnóze a jej vyšetreniach, a Michael ma požiadal, aby som mu poslala e-mailom všetky Lunine záznamy a výsledky testov. 24. apríla som obdržala ďalší telefonát, počas ktorého sme sa rozprávali o ďalších testoch a o možnosti odletieť s Lunou do Sacramenta – ak sa podarí získať schválenie pre jej účasť v experimente.

Ak by sa to podarilo, Luna by bola prvou súkromnou mačkou na svete s prirodzene získanou FIP, ktorá by sa podrobila testovaniu nového lieku. Mala veľkú nádej, bola v perfektnom veku, aby mohla na nové antivirotikum reagovať. Luna by zostala na klinike 5 až 10 dní na testovanie lieku a monitorovanie.

Čas sa krátil, jej stav sa zhoršoval. Mala vysokú horúčku. Dr. Pedersen nám povedal, aby sme ukončili paliatívnu liečbu (mačací interferón omega a prednizón), a aby sme prišli čo najrýchlejšie.

Do Sacramenta sme sa dostali 28. apríla, sedem dní po diagnostikovaní FIP. Dr. Pedersen nás podrobne oboznámil s protokolom liečby, ukázal nám grafy, vysvetlil nám mechanizmus účinku lieku na zastavenie replikácie vírusu. Potom sme prešli do miestnosti, kde Luna mala zostať nasledujúcich 5-10 dní. Vtedy dostala svoju prvú injekciu a súčasne absolvovala aj dôkladné vyšetrenie.

Lunin pobyt na UC Davis s Dr. Nielsom Pedersenom

The first day of the trial.
Prvý deň testovania.

Experimentálne antivirotikum známe ako EVO984/GS-441524 zaúčinkovalo okamžite

Luna na liek s názvom „EVO984″ (neskôr nazvaný GS-441524) zareagovala mimoriadne rýchlo. Zaznamenali sme okamžité zníženie horúčky a zlepšenie stavu už po prvej injekcii. Luna reagovala tak dobre, že sme mohli odísť domov už šiesty deň. Mala dostávať injekcie minimálne ďalších 11 týždňov. Bolo to ako priniesť domov zdravé, nové mačiatko, mačiatko bez horúčky, malátnosti a zväčšeného brucha.

Doma som pokračovala v každodennom podávaní injekcií s antivirotikom, celkovo po dobu 12 týždňov. Doktor Pedersen nás viedol po celú tú dobu liečby a radil nám, kedy máme nechať u miestneho veterinára zopakovať krvné testy. Dr. Pedersen vyhodnocoval výsledky súčasne s pravidelnými kontrolami hmotnosti, aby bolo možné adekvátnym spôsobom upraviť dávkovanie.

Mimochodom, išlo o druhé testovanie liekov na FIP od roku 2016, ktoré sa na UCD uskutočnilo. Prvý liek, GC376, dokázal privesť do úspešnej remisie päť z 20 mačiek, u ktorých k dnešnému dňu nedošlo k relapsu. Lunin liek, EVO984/GS-441524, bol ešte úspešnejší, približne 26 mačiek dosiahlo úplnú remisiu, ktorá sa neskôr zmenila na prívlastok „vyliečená“.

Ak si chcete prečítať viac o testovaní liekov na FIP na UCD a o súčasnom statuse vyššie uvedeného antivirotika, odporúčam tieto články:

Dôležitá poznámka: Obidva výskumy na UCD sú už ukončené.

Left: Fishbelly, dull, pale coat, piloerection. Middle: five days into the treatment. Right: Abdominal distention rapidly nearly resolved.
Vľavo: veľké brucho, matná, bledá srsť, piloerekcia (zježená srsť). V strede: päť dní po zahájení liečby. Vpravo: Abdominálna distenzia takmer zmizla. Debra Roberts
One year free of FIP.
Jeden rok bez FIP. Debra Roberts

Šťastný koniec pre Lunu a nádej pre mačky s diagnózou FIP

23. júla 2017 Luna dostala poslednú injekciu EVO984/GS-441524. Darí sa jej dobre, nejaví známky choroby a jej laboratórne výsledky sú stále skvelé. Miluje kempovanie a naše dobrodružné cesty s batohom na chrbte. Prešla pešo až 13 míľ, či už s postrojom, alebo sa viezla na batohu. Mačku na vodítku nevidíte na chodníkoch alebo v kempoch každý deň!

Luna je bez FIP takmer štyri roky. Žije normálnym a zdravým životom a teší sa zo svojich troch kamarátov, mačiek savannah – Titana, Calypso a Phoebe, ktoré sme si priniesli domov v októbri 2017 a novembri 2018.

Steve Dale, špecialista na správanie zvierat a známa rozhlasová osobnosť so mnou urobil interview o Luninej účasti na testovaní nového lieku v programe “Steve Dale’s Pet World,”. V rozhlasovom rozhovore  (nutný Flash Player) si tak môžete vypočuť Lunin príbeh.

Luna miluje kempovanie a turistiku so svojimi ľudskými spoločníkmi

Luna at the Appalachian Trail
Backpacking in Tennessee
Luna (far left) with her siblings from other mothers, Titan, Calypso, and Phoebe

V pôvodnom článku nasledujú otázky a odpovede…

sk_SKSK