Päťdesiat rokov fascinácie FIP vrcholí novym sľubným antivirotikom

25.3.2019, Preklad 1.5.2021
Niels C. Pedersen
Pôvodný článok: Fifty years’ fascination with FIP culminates in a promising new antiviral

Mačacia infekčná peritonitída (FIP) ma fascinuje posledných 50 rokov. Aj keď je FIP spôsobená vírusom, najviac sa podobá na mykobakteriálne infekcie, ktoré spôsobujú tuberkulózu a malomocenstvo u ľudí a mačiek. Choroba vydávala svoje tajomstvá veľmi neochotne a každý nový objav viedol k ďalším otázkam. Ako hlása slávna báseň Roberta Frosta: „Tancujeme okolo ringu a predpokladáme, ale tajomstvo sedí uprostred a vie.“ Mám šťastie, že som dosiahol posledný medzník svojej kariéry, keď som identifikoval bezpečnú a efektívnu liečbu FIP . Dospieť do tejto vázy sme mohli len vďaka tvrdej práci a skvelej spolupráci s tímami ľudí v USA z miest ako Kansas State a Wichita State University alebo Gilead Sciences.

Vieme, že malé molekuly cielené na špecifické proteíny zapojené do replikácie vírusu RNA sú schopné bezpečne liečiť rôzne formy FIP. Tieto malé molekuly zahŕňajú inhibítor proteázy GC376 a nukleozidový analóg GS-441524. Oba sú založené na liekoch, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu bežných ľudských chorôb, ako je hepatitída C a HIV/AIDS, a podrobujú sa testom na exotické infekcie s názvami ako MERS (blízkovýchodný respiračný syndróm), SARS (ťažký akútny respiračný syndróm) a Ebola.

Je dôležité uviesť, že malé klinické testy, ktoré sme dokončili a zverejnili, sú určené predovšetkým na overenie koncepcie, ale bohužiaľ nie na rýchle premietnutie do schválených a komerčne dostupných produktov. Niektoré skúmané lieky môžu byť uprednostnené (a tým oneskorené pre veterinárne použitie) v humánnej medicíne a všetky si budú vyžadovať zdĺhavý proces, aby sa získalo konečné schválenie, a to aj keď ide o zvieratá. Za ich marketing budú v konečnom dôsledku zodpovedné súkromné veterinárne farmaceutické spoločnosti. Je dopyt po takýchto liekoch a ochota majiteľov znášať náklady pre tieto spoločnosti dostatočným stimulom?

FIP sa svojich tajomstiev vzdávala s veľkou nevôľou a každý nový objav viedol k ďalším otázkam.

Obrázok 1. Bubba bol pôvodne nájdený ako opustené 3-týždňové mačiatko jeho majiteľom na Floride v USA. Vo veku 7 rokov mu diagnostikovali suchú brušnú FIP a zaradil sa do liečebnej štúdie GS-441524.
(a) V máji 2017, tesne pred začiatkom liečby, vážil Bubba 6 kg (13,5 lb). V prvom týždni 12-týždňovej liečby jeho majiteľ uviedol, že „jedol sám, bdelý, energický a hravý.“
(b) Bubba, zobrazený v januári 2018, s hmotnosťou 9,3 kg (20,5 lb).
Poďakovanie: Adel Gastle

Počiatočné správy o úspešnej liečbe bohužiaľ iba stimulovali úsilie zúfalých majiteľov o okamžitý prístup k týmto liekom a vytvorili rastúci čierny trh. Preto mám podozrenie, že nasledujúcich pár rokov preverí našu trpezlivosť aj etiku. Nič z toho by nemalo uberať na váhe skutočnosti, že po viac ako 50 rokoch výskumu sme sa dostali až k tomuto dôležitému bodu. Oveľa viac toho ešte čaká na objavenie. Ako vedie replikácia vírusu v makrofágoch u mnohých mačiek k imunite, kým u nešťastných jedincov vedie k chorobe? Môžu tieto poznatky konečne viesť k účinným vakcínam? Aký je najlepší spôsob starostlivosti o mačiatka v chovných staniciach, útulkoch a depozitoch, aby sa minimalizovali straty kvôli FIP? Čakajú na svoje objavenie ešte lepšie lieky? Môžu malé molekulové inhibítory pôsobiť vo vzájomnej synergii pri úplne odlišnej modalite liečby?

Tieto a ďalšie otázky prenechám svojim vedeckým kolegom na poli FIP.

Niels C Pedersen DVM, PhD
Centrum pre zdravie spoločenských zvierat,
Škola veterinárneho lekárstva,
Kalifornská univerzita, Davis, USA

Referencie

  • Pedersen, NC, Perron, M, Bannasch, M. Efficacy and safety of the nucleoside analog GS-441524 for treatment of cats with naturally occurring feline infectious peritonitis. J Feline Med Surg 2019; 21: 271–281.
    Google Scholar | SAGE Journals | ISI
sk_SKSK