Vakcína s cieľom zabrániť vzniku FIP už v zárodku.

Pôvodný článok na dvm360.com, publikovaný 18.3.2020.

Vedci z Colorado State University chcú zastaviť mačací enterický koronavírus skôr, ako bude mať šancu mutovať na vírus mačacej infekčnej peritonitídy.

Na scénu môže čoskoro vstúpiť nový uchádzač v boji proti infekčnej peritonitíde mačiek (FIP). Vedci z Coloradskej štátnej univerzity (CSU) financovaní nadáciou Morris Animal Foundation vyvíjajú perorálnu vakcínu ktorá má chorobu poraziť zameraním na mačací enterický koronavírus (FECV) – veľmi nákazlivý a bežný vírus, ktorý môže náhodne mutovať na FIPV.

„Pokusy o očkovanie, ktoré sa uskutočnili v minulosti, sa zameriavali proti FIP, ale to je už neskoro,“ uviedol Gregg Dean, DVM, PhD, vedúci Katedry mikrobiológie, imunológie a patológie na Vysokej škole veterinárneho lekárstva a biomedicínskych vied, v rozhovore pre dvm360. “Vieme, že enterický koronavírus sa replikuje úžasnou rýchlosťou.” Je teda pravdepodobné, že bude mutovať do vírusu spôsobujúceho FIP – takže sa toho vo vnútri mačky deje viac, ako sa prenáša medzi mačkami. Keby sme dokázali túto replikáciu ovládnuť, mohli by sme zabrániť vzniku mutanta. “

Všetko súvisí s črevom

Ako prvý krok k pochopeniu toho, čo by vakcína musela urobiť, aby stimulovala ochrannú imunitnú reakciu proti FECV, Dr. Dean a jeho tím študovali mačky, ktoré boli touto chorobou infikované prirodzene, a to konkrétne pri sledovaní ich slizničných imunitných reakcií. “Enterický vírus je dosť obmedzený v tom, kde sa replikuje, a to je, ako vieme, v črevnom trakte,” vysvetlil. “Pochopenie imunitnej odpovede na tomto mieste je preto kriticky dôležité.”

Dizajn vakcíny odráža práve tento poznatok. Vakcína sa bude podávať orálne a zahŕňa baktériu Lactobacillus acidophilus, probiotikum nachádzajúce sa v niektorých potravinách a v gastrointestinálnom trakte mnohých zvierat. “Úloha probiotika je zásadná,” povedal Dr. Dean. “Niektoré probiotiká stimulujú imunitný systém prirodzene, a vďaka kombinácii antigénov z mačacieho koronavírusu s prirodzenou imunostimulačnou aktivitou probiotika dúfame, že vyvolajú ochrannú a trvalú imunitnú odpoveď.” Vysvetlil, že účinok probiotika je zosilnený tým, že je živé a replikuje sa. “Produkuje tiež antigény – v našom prípade mačacie koronavírusové antigény – takže je to veľmi ekonomické,” pokračoval Dr. Dean. “Na výrobu veľkého množstva antigénu nemusíme používať drahé procesy.” Využívame prirodzenú aktivitu baktérií. “

Dr. Dean a jeho tím plánujú zahájiť prvé pokusy ohľadne účinnosti vakcíny FECV na jeseň tohto roku. „Vakcínu podáme mačkám v prostredí kolónií, kde prirodzene cirkuluje enterický koronavírus. Vezmeme nové mačiatka, zaočkujeme ich, a potom uvidíme, či sa nakazia FECV, “ uviedol. “Takmer každá mačka, a pravdepodobne dokonca každá mačka v tejto kolónii je infikovaná.”

Rozpoznanie choroby

Medzitým Dr. Dean vedie ďalšiu štúdiu financovanú nadáciou Morris Animal Foundation s iným, ale súvisiacim cieľom: vyvinúť nový diagnostický test pre FIP, ktorý je prístupný, lacný a rýchly. “Ako sa posúvame bližšie k reálnym, životaschopným možnostiam liečby FIP, presný diagnostický test bude dôležitou súčasťou tohto rozhodovacieho procesu,” vysvetlil. “Včasná diagnóza bude dôležitá, pokiaľ bude k dispozícii efektívna liečba.”

Namiesto zamerania sa na imunitnú odpoveď mačky, alebo hľadania samotného vírusu, Dr. Dean a jeho tím skúmajú konkrétne biomarkery, ktoré sú jedinečné pre infekciu FIP. Identifikovali 18 proteínov, ktoré sa zatiaľ javia ako bežné u mačiek s FIP, a sú v procese ich validácie. Ak bude test úspešný, bude pacienta nutná iba vzorka krvi. “Čaká nás ešte veľa práce, ale je to pre nás najvyššia priorita,” uviedol.

Čaká nás veľa práce

S týmito vzrušujúcimi vyhliadkami na zdravie mačiek na obzore, chcel Dr. Dean oceniť minulú i súčasnú prácu svojich veterinárnych kolegov: „Je veľké množstvo ľudí, ktorí tvrdo pracujú na riešení týchto dôležitých problémov u mačiek, a je to práve vynikajúca práca tejto komunity, ktorá nás všetkých vedie k spoločnému cieľu.“

Sarah Mouton Dowdy, bývalá editorka dvm360.com, je spisovateľkou a redaktorkou na voľnej nohe v Kansas City v Missouri.

sk_SKSK