Profesor UC Davis tvrdí, že polstoročie jeho práce venovanej štúdiu koronavírusu je opomínané

Pôvodný článok: UC Davis professor says his half-century of work studying the coronavirus is being neglected;(27.2.2020)
Preklad: 18.1.2021

Po polstoročí venovanom štúdiu tohto vírusu dokázal 76-ročný lekár pred dvoma rokmi prísť s vakcínou pre mačky.

DAVIS, Kalifornia – Koronavírus je mysliach mnohých ľudí na celom svete spojený s chorobou COVID-19, ale lekári upozorňujú, že koronavírusy sú s nami už celé desaťročia.

Profesor Dr. Niels Pedersen z UC Davis v Kalifornii študoval vírus pol storočia. Jeho zameranie? Špecifický kmeň vyskytujúci sa u mačiek spôsobujúci mačaciu infekčnú preitonitídu (FIP).

„Svojho času išlo o pomerne nezvyčajné ochorenie, ale pre mačky vysoko smrteľné, opradené množstvom záhad a tým aj veľmi zaujímavé,“ vysvetlil Pedersen. „Takže som okrem iného z toho urobil svoje celoživotné dielo.“

Po polstoročí venovanom štúdiu tohto vírusu dokázal 76-ročný lekár pred dvoma rokmi prísť s vakcínou, ktorá sa v súčasnosti účinne používa na liečbu mačiek.

Je to liek, o ktorom si myslí, že by sa mohol použiť na liečbu koronavírusu u ľudí, ale pre majiteľov domácich miláčikov to nie je lacná záležitosť.

„Liečba spočíva v podávaní injekcie po dobu 12 týždňov, táto liečba môže stáť až 10 000 dolárov, napriek tomu existujú tisíce ľudí, ktorí už svoje mačky liečili,“ uviedol.

Pedersen však hovorí, že jeho výskum a práca sú ignorované.

„Je tiež zvláštne, že veľa z toho, čo sme sa už v tomto období naučili prostredníctvom FIP u mačiek, sa dá aplikovať aj na ľudskú chorobu COVID-19, ale opomína sa to,“ uviedol Pedersen.

Pedersen uviedol, že ak sa v súčasnosti pripravuje vakcína pre ľudí, predstavitelia verejného zdravotníctva nemusia nevyhnutne znovu objavovať koleso.

„Poznatky o týchto vakcínach sa môžu využiť pre všetky vakcíny, ktoré sa v budúcnosti budú vyvíjať pre ľudí,“ vysvetlil Pedersen.

Sledujte konverzáciu na  Facebooku s Lenou Howlandovou.

sk_SKSK