Majú byť mačky s ochorením COVID-19 liečené liekmi na FIP?

24.8.2021
Originálny článok: Should cats sick with COVID-19 receive FIP treatment?

Kontaktoval ma niekto s 5 mačkami, ktoré ochoreli potom, čo jeden z ich ľudí ochorel na COVID-19. Mačky mali horúčky, kýchali, kašľali a zvuky vydávali len s ťazkosťami. Táto osoba chcela vedieť, či by sa mačky mali liečiť s infekciou COVID-19. Opýtal som sa Dr. Pedersena a nižšie je jeho odpoveď (zdieľaná s jeho súhlasom).

[Dr. Niels Pedersen] – Mačky sa nakazia vírusom SARS-CoV-2, ktorý buď nespôsobí nespôsobí žiadne ochorenie, alebo iba miernu a prechodnú infekciu horných dýchacích ciest, podobne ako veľmi mierny prípad mačacieho herpesvírusu. V zriedkavých prípadoch môže byť ochorenie u mačiek závažné. V skutočnosti je šanca, že táto skupina mačiek trpí herpesvírusom, a nie koronavírusovým ochorením Covid-19. Veterinári môžu testovať mačky na herpesvirózu pomocou metódou PCR, ale neexistuje žiadny test, ktorý by mal veterinár k dispozícii pre Covid-19 a ľudské laboratóriá odmietajú testovať mačky na Covid-19 pomocou testov určených pre ľudí.

Pri ktorejkoľvek z týchto infekcií sa mačky bežne uzdravia za 10-14 dní bez liečby alebo s minimálnou liečbou. Ak sú príznaky ochorenia, ktoré sa u nich objavia, spôsobené vírusom SARS-CoV-2, reagovali by síce na GS, ale prečo ich liečiť? Bolo by to ako liečiť každého človeka s pozitívnym PCR testom na Covid-19 Remdesivirom počas 5 dní za cenu 2 000 dolárov. Samozrejme, mačky nie sú také veľké a nestálo by toľko, ale museli by byť bezdôvodne podrobované každodenným injekciám. Je tiež pravdepodobné, že veterinár by aj tak nemal prístup k Remdesiviru, pretože ten je v súčasnosti obmedzený na použitie v nemocnici pre určitú skupinu pacientov.

Stručne povedané, moje odporúčanie by bolo otestovať niekoľko horších prípadov na mačací herpesvírus, a je veľká pravdepodobnosť, že budú pozitívne. Ak budú mať test negatívny, existuje šanca, že majú infekciu vírusom Covid-19, ale v oboch prípadoch bude liečba rovnaká. Mačky by mali odpočívať, mali by ste lokálne ošetrovať výtoky, z očí a nosa, a antibiotiká by sa mali používať iba vtedy, ak sa sa jedná o hnisavé výtoky, čo naznačuje sekundárnu bakteriálnu infekciu. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť problémy s dýchaním, horúčka a anorexia, ktoré naznačujú sekundárnu bakteriálnu pneumóniu a potrebu agresívnejšej symptomatickej liečby. Vyliečia sa za 10-14 dní.

sk_SKSK