Stav liečby a prevencie FIP v roku 2022

Niels C. Pedersen, DVM PhD, November 28, 2022

Originálny článok: Status of FIP treatment in 2022

S potešením vám oznamujem, že som ukončil svoju poradenskú funkciu v SOCKFIP a oficiálne som sa stal členom predstavenstva SOCKFIP. Odráža to môj prechod z univerzitného do súkromného života, ale nebude to mať vplyv na moju oddanosť výskumu FIP. Dúfam, že toto priamejšie zapojenie pomôže SOCKFIP-u pri prechode na širšiu úlohu v otázkach týkajúcich sa zdravia mačiek okrem FIP.  Výskum FIP pokračuje na Kalifornskej univerzite v Davise, ako aj v iných inštitúciách po celom svete. Výskumné projekty týkajúce sa FIP na UC Davis sú zhrnuté v ” Srdečných pozdravoch SOCK FIP” z roku 2022. SOCKFIP prostredníctvom verejných darov naďalej poskytuje finančnú pomoc na takéto štúdie a ja poskytnem vedecké poznatky vždy, keď to bude potrebné.      

Prial by som si, aby existovala licencovaná antivírusová liečba FIP u mačiek, ale ani úsilie mnohých jednotlivcov a skupín nedokázalo zmeniť súčasnú realitu. Preto je otázne, či sa legálne antivirotiká na FIP dostanú na trh v najbližších 2 až 5 rokoch, aj keby sa prekážky okamžite odstránili. Našťastie sa celosvetovo uvoľňujú obmedzenia všeobecného používania úzko súvisiacich humánnych liekov na COVID-19, čo umožňuje ich predpisovanie všetkými lekármi a širšie využitie v tejto oblasti. Úplné schválenie pre ľudí umožňuje ich použitie u zvierat za predpokladu, že potrebný liek je odvodený priamo od skutočného ľudského produktu. To by umožnilo legálne používať lieky vyrobené pre ľudí, ako sú remdesivir a molnupiravir (EIDD-2801), u zvierat, hoci za cenu humánnych liekov. Cieľom by stále mali byť lieky špeciálne licencované pre zvieratá a dostupné za veterinárnu, a nie medicínsku cenu. 

Čoraz viac veterinárnych lekárov už pomáha majiteľom pri liečbe. Aj naďalej ma však mrzí, že niektorí veterinári nepočuli o účinnej liečbe FIP, domnievajú sa, že publikované správy o liečbe sú falošné, alebo že získavanie liekov z neschválených trhov je také desivé, že ani nemôžu pomáhať pri liečbe, keď si ich majiteľ zakúpi. Chválim tých veterinárnych lekárov, ktorí akceptujú realitu liečby a spolupracujú s majiteľmi a ich mačkami s FIP.  

Najvýznamnejším objavom po GS-441524 je použitie molnupiraviru (EIDD-2801) (Merck) ako druhej účinnej liečby FIP.  Molnupiravir je mimoriadne účinný aj pri liečbe mačiek, u ktorých sa vyvinula rezistencia na GS-441524, čo sú najčastejšie mačky, u ktorých sa počas liečby GS-441524 alebo po nej vyvinula neurologická FIP. V súčasnosti sa práve začínajú objavovať správy o jeho použití u mačiek, ktoré sú uverejnené na webovej stránke SOCK FIP. 

Domnievam sa, že veterinárni výskumníci by mali zvážiť niekoľko oblastí výskumu. Jedna oblasť sa týka bezpečnosti a účinnosti EIDD-1931 (beta-d-N4-hydroxycytidín), ktorý je biologicky aktívnou zložkou molnupiraviru, rovnako ako GS-441524 je aktívnou zložkou remdesiviru. Tento perorálne podávaný liek je predmetom výskumu už takmer pol storočia a nemal by byť viac patentovo chránený. Predbežný výskum na Kalifornskej univerzite v Davise naznačuje, že môže byť ešte účinnejší a bezpečnejší ako molnupiravir. Tiež sa domnievam, že perorálne podávaná zložka inhibítora proteáz (nirmatrelvir) Paxlovid (Pfizer) by sa mala testovať na neokulárne/neneurologické prípady FIP. Nirmatrelvir sa rozkladá na jednoduchú chemickú modifikáciu GC373, aktívnu formu GC376. Paxlovid je široko dostupný a môžu ho ľahko predpisovať lekárnici aj lekári na všeobecnú liečbu COVID-19. Vďaka tomu by mal byť široko dostupný pre použitie veterinárnymi lekármi. Tiež sa domnievam, že by sa malo pokračovať v ďalšom výskume zameranom na hľadanie spôsobov, ako obmedziť infekciu FECV, a na pochopenie faktorov, ktoré potláčajú prirodzenú normálnu ochrannú imunitu voči mutantom FECV.  V tejto chvíli je zrejmé, že väčšina zdravých mačiek má silnú prirodzenú a získanú imunitu voči vírusom FIP. Aká je táto imunita a ako môžu tieto poznatky prispieť k posilneniu imunity proti FIP?

sk_SKSK