Z Cypru sa stal “ostrov mŕtvych mačiek” po vypuknutí epidémie mačacieho koronavírusu, ktorý zabil 300 000 mačiek

Odborníci varujú, že by mohlo zomrieť mnoho mačiek, ak sa vírus šíriaci sa na Cypre dostane do Británie

Pôvodný článok: Cyprus becomes ‘island of dead cats’ after outbreak of feline coronavirus kills 300,000
Sarah Newey, GLOBAL HEALTH SECURITY CORRESPONDENT
11.7.2023

Nový kmeň mačacieho koronavírusu pustoší populáciu mačiek na Cypre
CREDIT: CHRISTINA ASSI/AFP via Getty Images

Odborníci varovali, že po vypuknutí epidémie mačacieho koronavírusu hrozí, že sa Cyprus zmení na “ostrov mŕtvych mačiek”.

Túlavé aj domáce mačky od januára zabíja vírus mačacej infekčnej peritonitídy (FIP), ktorý je jedným z kmeňov koronavírusu. Odborníci varovali, že “veľa mačiek” môže zomrieť, ak sa vírus, ktorý koluje na Cypre, dostane do Británie.

Krajina, ktorá sa niekedy nazýva “ostrovom mačiek”, je domovom prvých dôkazov o domestikácii zvierat. Rastie však znepokojenie nad hrozbou, ktorú predstavuje “mačací Covid” – ktorý neinfikuje ľudí, ale u mačkovitých šeliem je väčšinou smrteľný, ak sa nelieči.

“Miestni veterinári hlásia alarmujúci nárast prípadov FIP, ktorý sa začal v januári v hlavnom meste Nikózia a v priebehu troch až štyroch mesiacov sa rozšíril po celom ostrove,” uviedol doktor Demetris Epaminondas, podpredseda Pancyperskej veterinárnej asociácie.

Veterinár Kostis Larkou ošetruje chorú mačku na klinike v Nikózii
CREDIT: CHRISTINA ASSI/AFP via Getty Images

V nedávnom príspevku na blogu dodal, že ide o prvé “ohnisko takéhoto rozsahu”, ktoré bolo kedy zaznamenané, pričom predchádzajúce prípady FIP sa vo všeobecnosti obmedzovali na chovy mačiek. Medzi príznaky patrí horúčka, zväčšenie brucha, strata energie a niekedy aj zvýšená nepriateľskosť. Vírus zvyčajne postihuje mačiatka a mladé mačky.

Profesorka Danièlle Gunn-Mooreová, odborníčka na medicínu mačiek na univerzite v Edinburghu, pre Telegraph uviedla, že epidémia takéhoto rozsahu “nebola nikdy v histórii zaznamenaná”, pričom pribúdajú správy o mŕtvych mačkách ležiacich na uliciach a podozrenia, že by mohlo ísť o nový, smrteľnejší kmeň FIP. V súčasnosti prebiehajú testy, ktorých cieľom je potvrdiť túto skutočnosť.

Dodala, že miestne orgány zriadili poradný tím, spustili mediálnu informačnú kampaň a pracujú na zmene právnych predpisov, aby sa na liečbu mačiek mohli používať lieky, ale zdôraznila, že žiadna mačkovitá šelma by nemala dostať povolenie opustiť krajinu bez negatívnych testov.

“Existujú už určité dôkazy – aj keď neoficiálne -, že sa možno nákaza objavila aj v Turecku, Libanone a potenciálne aj v Izraeli. Ak sa tento vírus dostane do Spojeného kráľovstva, môže spôsobiť smrť mnohých našich mačiek. Bolo by to srdcervúce. Musíme to brať vážne.”

V krajine, ktorá sa niekedy nazýva “ostrovom mačiek”, sa nachádzajú najstaršie dôkazy o domestikácii zvierat
CREDIT: CHRISTINA ASSI/AFP via Getty Images

Cyprus je krajina, ktorá má veľmi rada mačky, a jeho história je už dlho spätá s týmito chlpatými zvieratami – archeológovia našli dôkazy o ich domestikácii staré 9 500 rokov.

Miestni obyvatelia, ktorí na ostrove kŕmia túlavé mačky, však hlásia, že ich stálice čoraz častejšie miznú, pretože podľahli vírusu. Hoci bolo oficiálne nahlásených len 107 prípadov, veterinári a ochrancovia zvierat odhadujú, že skutočný počet je oveľa vyšší.

“Od januára sme prišli o 300 000 mačiek [v dôsledku FIP],” povedal pre agentúru France Presse Dinos Ayiomamitis, vedúci organizácie Cats PAWS Cyprus a podpredseda organizácie Cyprus Voice for Animals. Populácia mačiek na ostrove sa odhaduje na približne jeden milión.

Povedal, že časť problémov spojených so sčítaním prípadov spočíva v tom, že pri takom množstve túlavých zvierat žijúcich na Cypre je takmer nemožné diagnostikovať a zdokumentovať všetky prípady nákazy.

Doktor Epaminondas povedal, že “jediným spôsobom, ako zastaviť chorobu, je liečba”, ale aj tá sa ukázala ako zložitá.

Odborníci chcú začať používať dve liečby mačiek, ale byrokratické prekážky a náklady zatiaľ bránia ďalšiemu postupu.

Ide o lieky remdesivir, ktorý sa používa na liečbu Covid-19, a úzko súvisiaci liek GS-441524. Hoci sú schválené na použitie u zvierat v Spojenom kráľovstve a na dovoz na Cyprus, sú drahé – od 2 500 do 6 000 libier za mačku s hmotnosťou od 3 do 4 kg.

Odborníci chcú začať používať dve liečby na mačky
CREDIT: CHRISTINA ASSI/AFP via Getty Images

Ďalšou možnosťou je lacnejšie antivirotikum, ktoré sa používa na liečbu Covid-19 u ľudí, s názvom molnupiravir. Doktor Epaminondas odhaduje, že by to stálo približne 170 libier na zviera – žiadosť združenia veterinárnych lekárov o povolenie liečby mačiek však bola v máji zamietnutá, pretože vláda uviedla, že humánne lieky sa nemôžu dovážať na použitie na účely veterinárnej starostlivosti.

Profesorka Gunn-Mooreová vyzvala cyperskú vládu, aby sprístupnila lieky GS-441524, remdesivir a molnupiravir pre všetky mačky, ale uviedla, že konečným nástrojom kontroly by bola vakcína.

“Ide o koronavírus, takže na základe epidémie Covidu by sa to mohlo veľmi dobre uskutočniť, ak to farmaceutické spoločnosti budú chcieť urobiť,” povedala.

Keďže vláda neprijala žiadne opatrenia, niektorí ľudia si kupujú lieky sami – a doktorka Epaminondasová v máji pre cyperské spravodajstvo uviedla, že “prekvitá” čierny trh s lacnými, nelicencovanými liekmi.

Medzi tých, ktorí hľadajú vlastné riešenia, patrí aj 38-ročná Vasiliki Maniová, členka niekoľkých organizácií na ochranu zvierat, ktorá zo svojich úspor minula približne 3 000 libier na liečbu dvoch chorých túlavých zvierat. Agentúre AFP povedala, že ak sa FIP čoskoro nepodarí zastaviť, Cyprus sa stane “ostrovom mŕtvych mačiek”.

Miestni obyvatelia, ktorí kŕmia túlavé zvieratá, hlásia, že ich stále mačky čoraz častejšie miznú, pretože podľahli vírusu
CREDIT: CHRISTINA ASSI/AFP via Getty Images

Čo robiť, keď vaša mačka dostane FIP ?

Obrovské ohnisko infekčnej peritonitídy mačiek (FIP) vyvolalo na Cypre obavy, najmä v súvislosti so správami, že sa môže šíriť trochu iná verzia vírusu, ktorý však nie je v tejto krajine ojedinelý a už predtým bol zaznamenaný v Spojenom kráľovstve.

Ak sa u vašej mačky prejavia príznaky, ako je horúčka, zväčšenie brucha, strata energie a niekedy aj agresívne správanie, odborníci odporúčajú, aby ste ju okamžite vzali k veterinárovi. Najviac ohrozené sú mačiatka a mačky mladšie ako dva roky.

Vo Veľkej Británii je dostupné antivirotikum používané na liečbu Covid-19 s názvom remdesivir, ako aj úzko súvisiaci liek s názvom GS-441524, schválené na použitie u mačiek s FIP.

Veterinárni lekári tvrdia, že “zlatým štandardom” liečby je aplikácia remdesiviru v infúzii počas troch až štyroch dní, po ktorej nasledujú až dva týždne trvajúce aplikácie lieku v injekčnej forme. Potom sa používa perorálny liek GS-441524, aby sa zabránilo recidíve – celková dĺžka liečby je približne 12 týždňov.

sk_SKSK