FIP – Diferenciálne diagnózy 1

Pôvodný článok: Feline Infectious Peritonitis Differential Diagnoses

“Mojej mačke práve diagnostikovali FIP. Môj veterinár hovorí, že choroba je smrteľná a neexistuje žiadna liečba. Ako je to možné? Čo môžem urobiť? Cítim sa bezmocný. Milujem svoju mačku, nemôžem zniesť myšlienku, že by som o ňu prišiel … Prosím pomôžte. “

Neexistujú slová, ktoré by opísali pocit úplného zúfalstva a bezmocnosti. Vieme, tiež sme to zažili.

Nie ste sami a nie ste úplne bezmocní. Existujú dôležité kroky, ktoré musíte teraz spraviť, aby ste sa ubezpečili, že sa urobilo všetko pre zachovanie zdravia vašej mačky.

Úplne prvým krokom je určenie správnej diagnózy. Prečo? Pretože omyly sú časté. Stanovenie nesprávnej diagnózy môže mať zničujúcejšie následky, ako žiadna diagnóza. Odhaduje sa, že u 80% mačiek s diagnostikovanou neefúznou (suchou) FIP je príčinou stavu iná, zvyčajne liečiteľná choroba. Pravdepodobnosť omylu v prípade efúznej (vlhkej) FIP je nižšia, ale stále je veľmi variabilná v závislosti od veku a plemena mačky.

Uistenie sa, že máte správnu diagnózu, znamená rozhovor s veterinárom, aj keď by to malo znamenať spochybnenie jeho záverov. Môže to zachrániť život vašej mačky, tak to jednoducho urobte. Nenechajte sa zastaviť strachom, aby ste neurazili svojho veterinára, alebo tým, že nemáte žiadne lekárske alebo veterinárne vzdelanie, najmä ak váš veterinárny lekár odporučí eutanáziu, aby vaša mačka zbytočne netrpela. Keby išlo o vaše dieťa, brata alebo vás samých, prijali by ste diagnózu bez výhrad?

Najčastejšou príčinou nesprávnej diagnózy je pozitívny titer FCoV. 95% mačiek je prenášačom FCoV (mačací koronavírus). Neznamená to ale, že sa u nich vyvinie FIP. Iba u 5% z nich sa nakoniec vyvinie mačacia infekčná peritonitída.

Často počúvame „Moja mačka mala pozitívny test na FIP“.

Povedzme si to úplne jasne: test na FIP ​​neexistuje. Jednoducho neexistuje. Nie je to tak, ako ste zvyknutí u FIV alebo FeLV. Mnohí ľudia znovu a znovu – vrátane niektorých veterinárov – vám budú tvrdiť, že mačka má FIP iba ​​na základe pozitívneho titra FCoV. Ešte horšie je, že niektorí odporučia eutanáziu hneď na mieste. Nedovoľte, aby to bol prípad aj vašej mačky. Poďme si navždy vyjasniť tento omyl: Pozitívny titer FCoV NEZNAMENÁ, že vaša mačka má FIP.

FIP je ťažko diagnostikovateľná choroba a diagnóza je založená skôr na vylučovacom procese, najmä v prípade suchej (neefúznej) formy.

Nižšie je uvedená tabuľka diferenciálnych diagnóz pre suchú aj vlhkú formu FIP. Tento zoznam nie je kompletný. Porozprávajte sa o týchto možnostiach so svojím veterinárnym lekárom.

Vlhká FIP

EfúziaDiferenciálna diagnóza
Peritoneálny (brušný) výpotokBakteriálna peritonitída
Kongestívne srdcové zlyhanie
Cystická oblička
Glomerulonefritída
Ochorenie pečene
Lymfocytická cholangitída
Malabsorpcia
Neoplázia
Pankreatitída
Pansteatitída
Parazitizmus
Tehotenstvo
Pyometra
Toxoplazmóza
Trauma
Tuberkulóza
Pleurálny (pľúcny) výpotokSrdcová nedostatočnosť
Chylothorax
Kryptokokóza
Diafragmatická kýla
Torzia pľúcneho laloku
Neoplázia (lymfóm)
Pyothorax

Suchá FIP

Klinické príznakyDiferenciálna diagnóza
strata chuti do jedla
ataxia
matná srsť
zväčšené mezenterické lymfatické uzliny
žltačka
letargia
očné lézie
pyogranulómy
pyrexia
úbytok hmotnosti
anémia
neurologické príznaky

Nie sú uvedené všetky príznaky
Ochorenie CNS
Cholangitída
Chronická infekcia horných ciest dýchacích
Hlboké mykotické infekcie:
– kryptokokóza
– kokcidioidomykóza
– histoplazmóza
– blastomykóza
FeLV
FIV
IBD
Ochorenie pečene
Mykoplazma (infekčná anémia mačiek)
Neoplázia (lymfóm)
Pankreatitída
Zlyhanie obličiek
Systémové infekčné choroby:
– toxoplazmóza
– nokardióza
– aktinomykóza

Doporučujem voľné pokračovanie tohto článku s bližším popisom niektorých diferenciálnych diagnóz.

sk_SKSK