Rusko predstavuje prvú vakcínu proti koronavírusu na svete pre psy, mačky a ďalšie zvieratá

31.3.2021, Robyn Dixon a Miriam Berger
Pôvodný článok: Russia unveils world’s first coronavirus vaccine for dogs, cats and other animals

Rusko zaregistrovalo prvú vakcínu proti koronavírusu na svete pre psy, mačky, norky, líšky a ďalšie zvieratá, uviedol v stredu tamojší dozorný orgán pre poľnohospodárstvo.

Vakcínu nazvanú Carnivak-Cov vyvinuli vedci z Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dohľad, známej tiež ako Rosseľchoznadzor, uviedla ruská agentúra Tass News.

Odvtedy, čo mnohí vedci tvrdia, že vírus spôsobujúci Covid-19 pôvodne preskočil z netopiera na človeka, prípadne sa tak stalo aj prostredníctvom iného sprostredkovateľa, boli na celom svete zaznamenané infekcie u zvierat, od zoologických záhrad až po farmy s norkami.

Zostáva nejasné, ako ľahko sa vírus môže prenášať medzi zvieratami a ľuďmi. Po opakovaných nákazách medzi norkami na farmách v Dánsku a inde v Európe ale boli preventívne zabité milióny kožušinových zvierat, aby sa zabránilo prípadnému prenosu. Vedci sa obzvlášť obávali prípadných mutovaných variantov vírusu vyvinutých u noriek a iných zvierat, ktoré by mohli infikovať ľudí.

Rusko už v podmienečne schválilo tri vakcíny proti koronavírusu pre humánne použitie. Zástupca vedúceho spoločnosti Rosseľchoznadzor Konstantin Savenkov v stredu uviedol, že pôjde o prvú schválenú vakcínu na svete určenú pre široké očkovanie zvierat.

Vakcína by sa mohla hromadne vyrábať už v apríli, hoci agentúra neuviedla, kedy bude dostupná na trhu. Vyrábať ju bude ruské Federálne stredisko pre zdravie zvierat, ktoré je najväčším výrobcom veterinárnych produktov v Rusku.

„Carnivak-Cov, sorbátom deaktivovaná vakcína proti koronavírusovej infekcii… je prvý a jediný produkt na svete pre prevenciu Covid-19 u zvierat,“ uviedol Savenkov pre Tass News.

Dve americké spoločnosti, veterinárna farmaceutická spoločnosť so sídlom v New Jersey, Zoetis a Medgene Labs z Južnej Dakoty, tiež vyvíjajú vakcíny proti koronavírusu pre použitie u noriek a iných zvierat.

Ruskí bádatelia zahájili klinické testy v októbri 2020, a vakcínu okrem iných zvierat testovali aj na psoch, mačkách, norkách a líškach obyčajných i polárnych. Masová výroba vakcíny by sa podľa Savenkova mohla začať v apríli 2021.

“Výsledky výskumu nám dávajú dôvody k predpokladu, že vakcína je bezpečná a má silný imunogénny účinok,” uviedol Savenkov.

Očakáva sa, že vakcína vytvorí protilátkovú rezistenciu, ktorá potrvá najmenej šesť mesiacov.

Savenkov pre Tass News uviedol, že „domáce chovateľské podniky a obchodné firmy z Grécka, Poľska a Rakúska“ plánujú nákup vakcíny, zatiaľ čo o ňu prejavili záujem aj spoločnosti zo Spojených štátov, Kanady a Singapuru.

Ruská vakcína proti koronavírusu pre humánne použitie doteraz nebola schválená ani v Spojených štátoch a ani v Európe.

Začiatkom tohto roka bola vakcína Zoetis podaná skúšobne deviatim infikovaným ľudoopom v zoo v San Diegu, ktorí sa odvtedy uzdravili.

sk_SKSK