Ruská firma sa snaží o výrobu lieku remdesivir na COVID-19 bez patentu

Pôvodný článok: Russian firm seeks to produce COVID-19 drug remdesivir without patent; 2.11.2020
Preklad: 17.1.2021

MOSKVA (Reuters) – Ruský výrobca liekov Pharmasyntez požiadal Kremeľ, aby mu umožnil vyrobiť generickú verziu amerického lieku COVID-19 remdesivir, ktorý sa používa na liečbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, napriek tomu, že na to nemá patent, uviedol v pondelok riaditeľ firmy.

Remdesivir nie je v Rusku dostupný, uviedol riaditeľ spoločnosti Pharmasyntez Vikram Punia, ale generickú verziu nie je možné vyrobiť a distribuovať bez súhlasu držiteľa patentu, americkej firmy Gilead Sciences GILD.O.

Pharmasyntez v júli požiadal americkú spoločnosť o súhlas vo forme dobrovoľnej licencie, ale nedočkal sa žiadnej odpovede, uviedol Punia.

Sibírsky výrobca liekov teraz žiada Kremeľ, aby aktivoval proces povinnej licencie na základe záujmu národnej bezpečnosti, čím by mu bolo udelené právo vyrábať generický liek s označením Remdeform bez súhlasu spoločnosti Gilead.

“Pomocou tohto lieku by bolo možné zachrániť mnoho životov.” Čím dlhšie je je tento liek nedostupný , tým viac ľudí stratíme, ” povedal Punia.

Tento zákon sa v Rusku nikdy predtým nepoužil v súvislosti s farmaceutickým produktom, povedal Punia po tom, čo denník Vedomosti informoval o liste jeho spoločnosti adresovanom Kremľu v pondelok.

Nebolo možné sa spojiť so spoločnosťou Gilead v pondelok mimo bežných pracovných hodín, aby sa mohla k tejto situácii vyjadriť . Poskytla už dobrovoľné licencie výrobcom v 127 krajinách, predovšetkým v krajinách s nízkymi príjmami alebo v krajinách, ktoré majú iné významné prekážky v prístupe k zdravotnej starostlivosti.

Rusko v nedeľu zaznamenalo rekordne vysoký denný počet 18 665 nových prípadov koronavírusu, čím sa zvýšil celkový počet od začiatku pandémie na 1 655 038.

Remdesiviru bolo v máji udelené povolenie na mimoriadne použitie americkým úradom pre kontrolu potravín a liečív potom, čo sa pri vládou iniciovaných testoch ukázalo, že skracuje pobyt v nemocnici pre pacientov s COVID-19. Bol jedným z liekov, ktoré dostal Trump počas jeho liečby tejto choroby.

FDA tento mesiac liek oficiálne schválila, a to aj napriek nedávnym výsledkom štúdie sponzorovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou, ktorá ukázala, že remdesivir nepriniesol pacientom zlepšenie stavu.

Pharmasyntez podľa záznamu v registri dokončil klinické testy generického lieku na 300 pacientoch s COVID-19 v 23 ruských nemocniciach.

Punia uviedol, že spoločnosť môže predávať svoj liek za výrazne nižšie cenu okolo 540$ za 6 vialiek. Päťdňová liečba remdesivirom od Gileadu, predávaného pod značkou Veklury, bola nacenená na 3120$.

sk_SKSK