Pôvodný článok: https://sockfip.org/miscellaneous-advice-hormonal-neutering-and-vaccines/
Problémy spojené s nepriaznivým sexuálnym správaním u intaktných mačiek a kocúrov pri liečbe GS vzbudili moju pozornosť. Otázky často prichádzajú z krajín, v ktorých je kastrácia buď odkladaná na neskorší čas, alebo nie je súčasťou bežnej praxe. Taktiež sa často objavujú otázky ohľadne bežných rutinných očkovaní. Existujú obavy, že stres pri kastrácii/sterilizácii alebo vakcinácii môže ovplyvniť výsledok liečby GS-441524. Som presvedčený, že takéto obavy sú prehnané. Ak je mačka liečená a v remisii, alebo sa považuje za vyliečenú, je možné ju vykastrovať, najlepšie však najmenej stresujúcim spôsobom. Mačky sa môžu rýchlo a efektívne kastrovať a vracať do svojich domovov už v deň kastrácie s minimom predoperačných, chirurgických a pooperačných liečebných postupov a obmedzení (napr. umiestňovanie do klietok, e-obojky). Takéto operácie budú pre mačky (a majiteľov, ktorých správanie sa odráža späť na ich mačkách) menej stresujúce, ako samotné neúnosné sexuálne správanie.
Nie som zástancom hormonálnej liečby, ktorá má preventívne zabrániť nevhodnému sexuálnemu chovaniu mačiek a myslím, že účinná kastrácia bude z dlhodobého hľadiska menej stresujúca, ako takáto prevencia. Preto, ak je potrebná permanentná zmena tohto správania, je chirurgická kastrácia vždy lepšia, ako kastrácia chemická.
Je lepšie kastrovať mačky, pokiaľ majú ešte nejakú časť liečby pred sebou, za predpokladu, že vyzerajú zdravé a výsledky krvných testov sú v norme? Áno, kastrácia počas liečby dáva zmysel. Nedoporučujeme ale bezdôvodné znovunasadenie liečby pri chirurgickej kastrácii počas 12-týždňového pozorovacieho obdobia po ukončení liečby, tzv. post-treatmentu. Je nepravdepodobné, že by kastrácia zmenila osud mačky s FIP, pretože vyliečenie FIP je dané samotným ukončením liečby. Obdobie pozorovania nemá za cieľ ďalšie zlepšenie, ale len potvrdiť vyliečenie.
Niektorí majitelia vyliečených mačiek si neželajú ich kastráciu kvôli chovným účelom. Vieme, že na FIP majú vplyv aj genetické a environmentálne faktory, čo viedlo k doporučeniu, aby sa čistokrvné mačky, ktoré rodia mačiatka s FIP, nemali používať na chov. To by malo ešte viac platiť pre mačky, ktoré boli vyliečené z FIP.
Pokiaľ ide o vakcíny, mnohí už vedia, že nie som veľkým zástancom vakcín pre mačky po dosiahnutí dospelosti a ani posilnených vakcín v prvom roku . Tiež si myslím, že vakcíny proti besnote nemajú opodstatnenie pre bežné použitie u mačiek, a to ani z hľadiska zdravia verejnosti, ani mačiek. Bez ohľadu na to som si vedomý toho, že tieto názory nie sú všeobecne akceptované a že zákony v niektorých štátoch vyžadujú pre mačky očkovanie proti besnote. Každopádne u žiadnej našej vyliečenej mačky sme nezaznamenali žiadne následky vakcinácie. Nie je to však niečo, čo by som doporučoval u mačiek v liečbe. Imunitný systém týchto mačiek má na starosti iné veci, ako reagovať na vakcínu.
Kedy sú indikované iné lieky, ako GS-441524 na liečbu FIP? – N.C. Pedersen
Často sa objavujú otázky o potrebe doplnkových liekov k GS-441524. V počiatkoch môže byť potrebná podporná (symptomatická) liečba, aby sa mačky udržali nažive dostatočne dlho na to, kým sa prejaví účinok antivirotík. Lieky často používané v tomto počiatočnom štádiu obvykle zahŕňajú antibiotiká (doxycyklín / klindamycín), analgetiká (opioidy, gabapentín), protizápalové lieky (kortikosteroidy, NSAIDS), imunostimulanty (interferóny, nešpecifické imunostimulanty) a tekutiny. Snažil som sa vyhnúť nadmernému užívaniu týchto liekov, s výnimkou ich dočasného použitia, a aj to iba vtedy, ak pre ich nasadenie existujú oprávnené dôvody, najmä u ťažko chorých mačiek počas niekoľkých prvých dní. Najdôležitejším cieľom liečby FIP je zastavenie replikácie vírusu v makrofágoch, čo okamžite zastaví produkciu početných zápalových a imunosupresívnych cytokínov, ktoré spôsobujú príznaky FIP. Zatiaľ čo niektoré lieky, ako sú kortikosteroidy (prednizolón) alebo NSAIDS (meloxikam), môžu inhibovať zápalové cytokíny, jedinými liekmi, ktoré úplne inhibujú tieto škodlivé cytokíny, sú antivirotika, ako napríklad GS-441524 alebo GC376. Tieto lieky vedú k dramatickému zlepšeniu horúčky, aktivity, chuti do jedla, atď. do 24-48 hodín. Toto zlepšenie bude omnoho výraznejšie, ako pri akýchkoľvek iných liekoch. Preto, pokiaľ neexistujú dôvody pre užívanie iných liekov, mali by sa vysadiť hneď, ako dôjde k výraznému a stabilnému zlepšeniu príznakov FIP. Nie som ani stúpencom doplnkov, ktoré často mačky počas liečby užívajú. B12 lieči iba nedostatok B12, a nie anémiu spôsobenú FIP. Platí to aj pre širokú škálu doplnkov výživy a mnoho druhov špeciálnych krmív pre mačky. Držte sa osvedčených komerčných značiek krmiva pre mačky doplnených zvieracím mäsom.